Счастливая пара
Ефективність програм до 81,12%
Режим роботи: Пн - Пт з 08:00 - 19:30, Субота з 09:00 - 17:00

Вплив фрагментації ДНК на фертильність

Дослідження чоловічої фертильності проводиться комплексно з застосуванням низки різноспрямованих тестів. Тільки так можна отримати повну картину стану роботи репродуктивної системи чоловіка.
Одним з важливих аналізів є перевірка цілісності генетичного матеріалу. Для виявлення хромосомних порушень існує спеціальний тест. Спермограма як основний метод діагностики та виявлення чоловічого фактору безпліддя, оцінює концентрацію, рухливість і морфологію статевих клітин. При цьому даний тест не дає інформації про структуру генетичного (спадкового) матеріалу. Згідно зі статистикою, в 25% випадків при нормальних показниках спермограми тест на структурні порушення виявляє відхилення.

Фрагментації ДНК – це

При заплідненні сперматозоїд переносить в яйцеклітину свій генетичний матеріал у вигляді ДНК-молекул. Кожна складається з двох полінуклеотидних ланцюжків, скручених в подвійну спіраль. ДНК-програми із закодованою спадковою інформацією матері і батька повинні з’єднатися. Це відбувається при нормальному розвитку ембріона.
Фрагментації ДНК сперми – це присутність розривів полінуклеотидних ланцюжків, однієї або обох, в молекулах ДНК сперматозоїда. Порушення структурної цілісності спадкового матеріалу може носити природний характер як наслідок апоптозу – запрограмованої клітинної загибелі. Це частина здорових функцій організму, тому в спермі завжди присутня деяка кількість клітин з розривами ДНК. Але чим більше таких пошкоджень в молекулах, тим нижче шанси успішного запліднення. Тому, коли число розривів перевищує допустимий рівень, говорять про наявність патології.
Показник, який визначає частку сперматозоїдів з розривами в ДНК, називається індексом фрагментації. У чоловіків зі здоровою фертильністю він не перевищує 15%. Якщо показник досягає 30% і тим більше перевищує цей рівень, пацієнту ставлять діагноз “безпліддя”.

Причини і наслідки

Діагностикою та лікуванням порушення займається урологія та андрологія. Механізми виникнення і розвитку даної патології продовжують досліджуватися. Ряд чинників, що викликають мікропошкодження ДНК-молекул в сперматозоїдах, відомі. це:

 • несприятлива екологічна ситуація;
 • неправильний спосіб життя;
 • шкідливі звички: куріння, алкоголь;
 • неврологічні та психологічні порушення;
 • отруєння токсинами;
 • прийом деяких препаратів, в тому числі наркотичних речовин;
 • запальні процеси;
 • інфекційні захворювання, в тому числі мікоплазмоз, хламідіоз;
 • варикоцеле;
 • опромінення;
 • онкологічні хвороби;
 • хіміотерапія;
 • підвищена температура;
 • вплив негативних радикалів;
 • порушення процесу дозрівання статевих клітин;
 • вікові зміни;
 • ожиріння;
 • цукровий діабет.

Наука продовжує досліджувати вплив різних патологій на показник фрагментації. На сьогоднішній день відомо, що у пацієнтів з астенозооспермією індекс структурних порушень ДНК сперми, в середньому становить 40%. Тому, хоча спермограма не виявляється цілісність хромосомних структур, зміни в ній нерідко стають причиною для призначення аналізу на фрагментації.
Розриви в ДНК-молекулах безпосередньо впливають на здатність до запліднення сперми. Можливі такі наслідки фрагментації.

 1. Сперматозоїд з пошкодженим генетичним матеріалом не запліднює яйцеклітину. Зачаття не відбувається.
 2. Після успішного запліднення ембріон імплантується в матковий ендометрій. Відбувається викидень.
 3. Запліднення та імплантація відбуваються. Розвиток ембріона порушується, відбувається самовільне переривання вагітності.

Таким чином, фрагментація ДНК сперматозоїдів пояснює проблеми з зачаттям, повторні викидні, а також невдалі спроби ЕКЗ.

Способи лікування чоловічого безпліддя

Перш за все необхідно встановити причину патології. У більшості випадків її усунення дозволяє вирішити проблему повністю. Більшість факторів, що впливають на ДНК-структуру, позначаються і на інших характеристиках сперми. Тому лікувати чоловіче безпліддя необхідно комплексно, орієнтуючись на підвищення індексу фрагментації і поліпшення показників спермограми.
У деяких випадках відновити здорові показники ДНК-молекул не вдається. Не дивлячись на поліпшення морфології, концентрації, рухливості сперматозоїдів після лікування. У такому випадку застосовується штучне запліднення. Існує два шляхи подолання високої фрагментації.

 1. Ембріологічний. Відбір сперматозоїда без фрагментації методом PICSI. Сперматозоїди поміщають в гіалуронана. Зрілі клітини без фрагментації мають спеціальні рецептори, які реагують на дану речовину. Здорові сперматозоїди зв’язуються з Гіалуронат, в результаті чого їх рухливість знижується. Потім ці клітини відбирають для процедури запліднення.
 2. Андрологічний. Оперативний паркан сперматозоїдів з яєчок. Метод, ефективність якого доведена в тому числі при вазектомії у чоловіків, дозволяє отримати тестикулярний матеріал з низькою фрагментацією.

Ці підходи допомагають провести успішне ЕКО при чоловічому безплідді внаслідок ДНК-порушень.

Додати коментар

ЗАПИШІТЬСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ-РЕПРОДУКТОЛОГА

Почніть планувати свою вагітність прямо зараз. Ми вам допоможемо!
записатися на прийом
Заявка на безкоштовну консультаціюЗаявка на прийом
Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
(0482) 373747, [email protected]