Счастливая пара
Ефективність програм до 81,12%
Режим роботи: Пн - Пт з 08:00 - 19:30, Субота з 09:00 - 17:00

Вітаємо! У Вас буде дівчинка. Послуги преімплантаційної генетичної діагностики

2-го квітня для пацієнтів клініки «Лада» був підписаний перший в Одесі договір на проведення процедури генетичного дослідження ембріонів. Сьогодні ці пацієнти мають всі дані про генетичний статус своїх майбутніх дітей. Шлях до цього був довгим для Клініки, і ми раді, що наш клієнтоорієнтований підхід може надавати пацієнтам найпередовіші технології.

Багато спроби, невдачі та втрачений час – нарешті ми можемо залишити це в минулому завдяки використанню нових технологій. Новий напрямок в репродуктивній медицині – преімплантаційний генетичний скринінг уможливлює здійснювати перенесення тільки тих ембріонів, які не мають хромосомних аномалій і з великою ймовірністю стануть надалі здоровими дітьми. А за допомогою послуги преімплантаційної генетичної діагностики (ПГД) ми можемо допомогти парам, в яких один з подружжя має генетичне захворювання, народити дитину без носійства патогенних мутацій. Плюс до всього, ми взяли на себе зобов’язання з перевезення біологічного матеріалу. У своїх дюарах наші ембріологи особисто доставляють цінний вантаж.

«Скоро буде вважатися злочином для батьків, мати дитини, що несе тяжкий тягар генетичного захворювання» – так вважав Роберт Едвардс, Нобелівський лауреат і основоположник екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Таку ж точку зору маємо і ми. Запишіться на консультацію нашого репродуктолога і дізнайтеся, чи є у Вас показання до процедури!

Також пропонуємо Вам ознайомитися зі статтею нашого клінічного ембріолога – Олександра Петренко.

Преімплантаційна генетична діагностика і її роль у допоміжних репродуктивних технологіях

Вступ

Преімплантаційна генетична діагностика (ПГД) зародилася практично одночасно з появою клінічної ембріології в сучасному розумінні, паралельно розвиваючись. Роберт Едвардс, який розробив методику екстракорпорального запліднення і який пізніше отримав за Нобелівську премію, в 1967-му році вперше справив біопсію ембріона лабораторного тваринного з метою визначення статі. Перші ж успішні пологи після ПГД наступили в 1990-му році, діагностика проводилася через ризик успадкування Х-зчепленого захворювання, адренолейкодистрофії.

Сьогодні в ПГД використовуються такі методи, як полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР), флуоресцентна гібридизація in situ (FISH), порівняльна геномна гібридизація (CGH), секвенування нового покоління (NGS).

Слід розрізняти два терміни: преімплантаційна генетична діагностика і преімплантаційний генетичний скринінг (ПГС). У першому випадку проводиться пошук маркерів відомого генетичного захворювання батьків в отриманих ембріонах. При проведенні ПГС генетики визначають наявність анеуплоїдії в досліджуваних ембріонах, коли про будь-яких генетичних захворюваннях батьків невідоме, проте батьки входять в групу ризику по анеуплоїдії.

Згідно з Наказом МОЗ №787 від 09.09.2013, пренатальна генетична діагностика може бути проведена за власним бажанням пацієнтів після заповнення заяви за затвердженою формою.

Показання

Кандидатами для ПГД є:

 • Пари з сімейним анамнезом по Х-зчепленим захворюванням;
 • Пари з транслокаціями хромосом, що викликає порушення імплантації, що повторюється переривання вагітності, розумову або фізичну патологію у дітей;
 • Носії аутосомно-рецесивного захворювання;
 • Ризик аутосомно-домінантного захворювання;

Крім того, ПГД може бути застосована в разі:

 • Потреби в HLA-типування;
 • Потреби в отриманні Rh -.

Таким чином, три групи пацієнтів, яким рекомендується консультація з приводу необхідності ПГД:

 1. Пацієнти із захворюваннями, пов’язаними з підлогою (гемофілія, синдром фрагільної Х-хромосоми, вітамін D-резистивний рахіт, більшість міодистрофія та ін.);
 2. Пацієнти із захворюваннями, зумовленими мутаціями в одному гені (муковісцидоз, хвороба Тея-Сакса, хорея Гентингтона, серповидноклітинна анемія та ін.);
 3. Пацієнти з хромосомними порушеннями (аномалії числа або структури хромосом).

Кандидати для ПГС – це:

 • «Вікові» (advanced maternal age) пацієнтки;
 • Пари з повторюваним перериванням вагітності;
 • Пари з повторюваними невдалими циклами ЕКЗ;
 • Партнер з множинними чоловічими факторами безпліддя.

Перша група пацієнтів характеризується високою частотою отримання анеуплоїдних ембріонів. Так, у пацієнтів у віці 35-39 років частота анеуплоїдії становить понад 20%, тоді як у віці понад 40 років цей показник становить 40% і вище. Часто анеуплоїдії стають причиною самовільного переривання вагітності.

До групи з повторюваним перериванням вагітності, згідно з міжнародними рекомендаціями, слід відносити пацієнток з двома і більше мимовільними перериваннями вагітності на терміні гестації до 20 тижнів. За даними літератури, в таких ситуаціях 50-80% абортів мають хромосомні порушення, а пацієнти з повторюваним перериванням вагітності мають більш високу частоту анеуплоїдних ембріонів, ніж інші пари.

Третя група містить в собі пацієнтів з 3 і більше невдалими спробами ЕКЗ, коли вдавалося отримати і перенести ембріони високої якості. Хоча причинами цього можуть бути різні порушення (імунологічний фактор, жіночі фактори і т.д.), в дослідженнях вказується, що така вибірка пацієнтів має велику частоту хромосомних аномалій у ембріонів.

У четвертій групі складаються пацієнти, у яких частота анеуплоїдії пояснюється наявністю множинних чоловічих факторів безпліддя. За даними літератури, навіть у відносно здорових пацієнтів з нормозоосперміей до 3-8% сперматозоїдів містять в собі хромосомні аберації. Цей показник значно підвищується в разі, коли приєднуються фактори безпліддя (наприклад, низька кількість сперматозоїдів, морфологічні аномалії, слабка рухливість), аж до 27-74% від загальної кількості сперматозоїдів. Проведення ПГС ембріонів цієї групи пацієнтів знижує ризик перенесення анеуплоїдного ембріона.

Матеріал для дослідження

Існує кілька варіантів забору матеріалу для проведення ПГД / ПГС. Серед них розрізняють:

 • Біопсія полярного тіла;
 • Біопсія ембріона з вилученням бластомери на 3-й день;
 • Біопсія трофектодерми на 5-й день.

Кожен з цих методів має певні переваги і недоліки. Так, наприклад, при біопсії Галявиною тіла ооцита не враховується батькова ДНК, можливо дослідження лише материнської частини геному майбутнього ембріона. Це накладає ряд обмежень, що, наприклад, може бути істотно при діагностиці зчепленого з підлогою захворювання.

При біопсії ембріона на 3-й день і вилучення бластомера такої проблеми не виникає, оскільки ембріон вже містить в собі як материнський, так і батьків геном. Однак результати при цьому можуть бути неточними, у таких ембріонів часто виявляється мозаїцизм. Навіть якщо в ембріоні містяться бластомери з анеуплоїдним набором, можливо їх елімінація до 5-го дня, через що ембріон виявиться диплоїдним і відповідним для перенесення. Крім того, за даними літератури, при біопсії на 3-й день може знижуватися виживаність ембріонів.

Проведення біопсії на 5-й день вирішує ряд проблем: проблему кількості матеріалу (відбувається біопсія трофектодерми і, в ході її, відбувається забір достатньої кількості клітин), проблему частоти мозаїцизму (з великою ймовірністю ембріон, якщо він був мозаїчним, елімінувати в ході свого розвитку анеуплоїдні елементи), вплив на ембріон в цій ситуації мінімально. З цієї причини в клініці «Лада» застосовується дослідження саме цього матеріалу.

Висновки

 • ПГД / ПГС є рутинними дослідженнями в репродуктивній медицині;
 • Деяким категоріям пацієнтів ПГД / ПГС показано, законодавчо пацієнти мають право просити проведення даних досліджень без показань, за бажанням;
 • При ризику передачі генетичного захворювання, зчепленого з підлогою, необхідно вдаватися до селекції ембріонів по підлозі;
 • За даними літератури, найбезпечнішим методом біопсії є біопсія трофектодерми на 5-й день.

 

Використано матеріали бази Medscape

Додати коментар

ЗАПИШІТЬСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ-РЕПРОДУКТОЛОГА

Почніть планувати свою вагітність прямо зараз. Ми вам допоможемо!
записатися на прийом
Заявка на безкоштовну консультаціюЗаявка на прийом
Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
(0482) 373747, [email protected]