Счастливая пара
Ефективність програм до 81,12%
Режим роботи: Пн - Пт з 08:00 - 19:30, Субота з 09:00 - 17:00

Куріння і безпліддя

У тютюновому димі міститься більше 4 000 шкідливих хімічних сполук, серед яких нікотин, смоли, чадний газ, ароматичні вуглеводні, кислоти, канцерогени, солі важких металів. Потрапляючи в організм людини, ці речовини запускають небезпечні зміни в мозку, органах дихання, серцево-судинній системі, органах травлення. Вплив тютюнового диму на організм продовжують досліджувати. Серед негативних наслідків інтоксикації загибель клітин в результаті їх окислення, пошкодження структури ДНК, гормональні порушення.

Куріння або діти – майбутнє за вами

Патології, що викликаються курінням, неминуче позначаються на репродуктивних функціях. Мова не тільки про тютюновому димі. Небезпечним є будь куріння:

 • сигарет;
 • вейпа;
 • айкос-систем;
 • кальяну.

Вся перерахована продукція містить нікотин, який пригнічує вироблення естрогену у жінок і тестостерону у чоловіків. Психоактивну речовину знижує сексуальне бажання, впливаючи на центральну нервову систему.

У жінок спостерігаються порушення менструального циклу, виснаження овариального резерву, патології яєчників. В результаті зниження активності статевих гормонів процеси старіння запускаються раніше покладеного терміну, наближаючи клімакс. У жінок, що палять часто фіксують підвищені на 30-35% ЛГ і ФСГ. Це сигнал про неправильну роботу яєчників, що веде до безпліддя. Небезпека полягає також в тому, що вплив сигарет на жіночий організм пролонговано. Куріння в ранньому віці може позначитися на репродуктивне здоров’я пізніше.

Електронні сигарети позиціонують як менш шкідливі, так як вони не продукують чадний газ. Але це не означає, що продукція безпечна для репродуктивного здоров’я. Крім нікотину, рідини для вейпа можуть містити різні токсичні сполуки: ароматизатори, барвники, підсолоджувачі, які не завжди вказують в складі.

Кальян і жіноче здоров’я – ця тема обговорюється давно. Таке куріння триває довше, ніж у випадку звичайної сигарети. В організм надходить більше отруйних речовин. Його системи піддаються тривалого стресу. Ступінь згубного впливу кальяну на жіночий організм вище.

Згідно з останніми дослідженнями впливу куріння на зачаття, нікотинова залежність знижує шанси завагітніти на 30%. Токсичні речовини, що містяться в сигаретах, ускладнюють вироблення статевих гормонів і гальмують головні аспекти зачаття: дозрівання яйцеклітин, рух їх по маткових трубах, запліднення. Куріння викликає зміни в генетиці клітин. В результаті при заплідненні може розвиватися ембріон з порушеним ДНК. Організм матері розпізнає невідповідність, провокуючи викидень або завмирання вагітності.

13% всіх випадків безпліддя – від куріння, в тому числі пасивного. Згідно зі статистикою, це причина 86% викиднів і третини зареєстрованих випадків народження недоношених дітей.

Велику небезпеку для жіночого організму представляють поліциклічні ароматичні вуглеводні. Вони виробляються при згорянні тютюну. Ці сполуки знищують яйцеклітини. Негативний вплив багаторічного куріння можна порівняти з видаленням одного яєчника.

Залежність від нікотину зменшує дітородний вік на 1-2 роки. Куріння при ЕКЗ не тільки знижує шанси на успішне зачаття, але і може стати причиною патологічної вагітності. Консультація репродуктолога допоможе дізнатися про всі ризики, пов’язаних із згубною звичкою.

Вплив чоловічого куріння на фертильність

Організм майбутнього батька також схильний до серйозних наслідків нікотинової залежності. Куріння ставить фертильність чоловіка під загрозу, викликаючи еректильну дисфункцію. Ризик імпотенції у кращого чоловіка на 50% вище.

Крім того, шкідливі речовини тютюнового диму впливають на основні характеристики сперми:

 • морфологію;
 • виробництво;
 • якість.

Вчені протестували вплив куріння на чоловіче здоров’я. Тільки у 6% курців вдалося отримати позитивні результати спермограми. В інших випадках мали місце різні порушення. Ось найпоширеніші.

 1. Астенозооспермія. Зниження числа активних статевих клітин в чоловічому еякуляті.
 2. Тератозооспермія. Структурні порушення сперматозоїдів, здатних до запліднення. Більше 50% статевих клітин неправильно дозрівають, в результаті чого не можуть проникнути в яйцеклітину.
 3. Олігозооспермія. Зменшення обсягу насінної рідини в еякуляті.

Нікотиновмісну продукція викликає порушення генетичного коду. Так як від стану чоловічої клітини залежать багато чинників розвитку ембріона, це може стати головною причиною появи аномалій у плода.

Щоб дізнатися більше про вплив сигарет на статеве здоров’я чоловіка, знадобиться консультація андролога. Лікар визначить стан організму, діагностує порушення і дасть рекомендації щодо їх лікування.

Жіноче куріння і вагітність

Лікарі рекомендують розібратися зі шкідливою звичкою за 2-3 роки до планування вагітності. Справа не тільки в необхідності відновити організм. Важливо не допустити, щоб мати курила під час вагітності. Вплив нікотину на плід на самому початку терміну може бути критичним, адже саме в цьому час формуються внутрішні органи і закладаються основи майбутнього організму.

Сигарети, а також вейп і айкос при вагітності небезпечні нікотиновим впливом. Ця наркотична речовина звужує судини, позбавляючи плід кисню і поживних речовин, викликаючи патології розвитку. Не менш шкідливим виявляється кальян під час вагітності. Пам’ятаємо, що ступінь інтоксикації в цьому випадку навіть вище.

При курінні організм мами стрімко втрачає вітаміни B, C і фолієву кислоту, що призводить до:

 • недоношеності;
 • дефектів фізіології і психіки у малюка;
 • викиднів і передчасних пологів.

Сигарети підвищують ризик народження дитини з вадами розвитку мозку, нервової системи, кістково-м’язового апарату.

Аждeр Ірина Анатоліївна
Аждeр Ірина Анатоліївна
Репродуктолог, лікар акушер-гінеколог другої категорії

Додати коментар

ЗАПИШІТЬСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ-РЕПРОДУКТОЛОГА

Почніть планувати свою вагітність прямо зараз. Ми вам допоможемо!
записатися на прийом
Заявка на безкоштовну консультаціюЗаявка на прийом
Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
(0482) 373747, [email protected]