Счастливая пара
Ефективність програм до 81,12%
Режим роботи: Пн - Пт з 08:00 - 19:30, Субота з 09:00 - 17:00

Пролактин … що потрібно знати кожній жінці

Пролактин … що потрібно знати кожній жінці

Пролактин – ніжний і примхливий гормон, який синтезується в особливому невеликому відділі головного мозку – гіпофізі. Його рівень не залежить від фази менструального циклу жінки, хоча багато і думають, що здавати його потрібно на 2-5 день циклу, але дуже залежить від маси факторів і подій, які трапилися в житті пацієнтки за 24 години до взяття крові на цей гормон.

Тому за добу до взяття крові на аналіз рекомендується виключити такі чинники, які можуть привести до підвищення рівня пролактину: секс, УЗД гінекологічне, УЗД молочних залоз, роздратування зони сосків, відвідування лазні, сауни, тренажерного залу, надмірні фізичні навантаження, стрес – зрозуміло, що стрес заздалегідь не заплануєш, але, якщо вже він трапився – не варто на наступний ранок здавати аналіз. Крім того, пролактин у нас підвищується, коли ми спимо, тому, прокинувшись, відразу направлятися в лабораторію не потрібно – пободрствуйте 1.5 – 2 години до аналізу. При цьому треба залишатися в стані натще, дозволяється зробити лише кілька ковтків звичайної води.

Норми пролактину для жінок: 4,79-23,3.

Вагітність: I триместр: 23,5-94,0; II триместр: 94,0-282,0; III триместр: 188,0-470,0.

Але навіщо і коли досліджувати рівень пролактину?

Гиперпролактинемия – це підвищена концентрація пролактину в крові. Як правило, спочатку жінка не знає, що у неї надлишок даного гормону, однак побічно на цей стан можуть вказати наступні симптоми:

 • Порушення менструального циклу.
 • Місячні можуть стати мізерними, досить рідкісними.
 • Зниження сексуального потягу.
 • Звичайно, робота, важкі фізичні навантаження, хронічне недосипання також можуть знизити статевий потяг, проте якщо всі ці фактори усунуті, а проблема залишається, варто запідозрити гіперпролактинемію.
 • Зростання молочних залоз з формуванням кіст, мастопатії.
 • Остеопороз (підвищена крихкість, ламкість кісток) при тривало існуючої гіперпролактинемії.
 • Сухість піхви, зниження оволосенения статевих органів.

Клінічні симптоми гіперпролактинемії

 1. Підвищення рівня пролактину в крові (гіперпролактинемія).
 2. Виділення молока з молочних залоз (галакторея).
 3. Безпліддя.
 4. Порушення місячного циклу.

Що ж робити далі?

 • По-перше, при виявленні будь-яких з перерахованих вище симптомів варто проконсультуватися в гінекології (Одеса).
 • По-друге, не панікувати. Завдяки розвитку сучасної медицини сьогодні у багатьох випадках гіперпролактинемія лікується досить успішно.
 • По-третє, обов’язково пройти повне обстеження, призначене лікарем.
 • Проводять огляд пацієнтки, пальпацію молочних залоз. Оцінюється гінекологічний анамнез (менструальний цикл, дата останньої менструації, наявність аменореї, неплідності і так далі). Виключається вагітність.
 • Оцінюється функція печінки і нирок для виключення печінкової або ниркової недостатності, зокрема, призначається біохімічний аналіз крові.
 • Проводиться аналіз крові на пролактин, при необхідності призначаються повторні дослідження. Необхідно пам’ятати, що ряд медикаментів (естрогени, трициклічніантидепресанти, опіати, амфетаміни, гіпотензивні препарати (резерпін, верапаміл, метилдофа), протиблювотні препарати, протисудомні, анестетики, антигістамінні препарати, холинергические агоністи, блокатори рецепторів дофаміна, інгібітори синтезу дофаміну, нейролептики) підвищують концентрацію пролактину в плазмі, тому їх призначення скасовують не пізніш як за 72 години.У половини жінок з галактореєю рівень пролактину в нормі. Це пов’язано з періодичним, транзиторним підвищенням рівня цього гормону. Тому рекомендуються повторні аналізи на рівень пролактину.
  У третини жінок з галактореєю немає порушень менструального циклу.
 • При наявності галактореї в поєднанні з відсутністю менструацій в 1/3 випадків причиною цього є аденома гіпофіза. При підозрі на аденому гіпофіза призначається консультація окуліста (визначення полів зору) і невролога. Проводиться рентгенографія турецького сідла.
 • Найбільш інформативним методом діагностики аденоми гіпофіза є магнітно-резонансна томографія (МРТ).
 • Додатково може проводитися ультразвукове дослідження органів черевної порожнини і малого таза (печінка, нирки, яєчники), визначення рівня естрогенів, ТТГ, тиреоїдних гормонів.
 • По-четверте, регулярно приймати призначені лікарем препарати і поряд з рівень пролактину, жінка нормалізує і свій душевний спокій.

Але кожній жінці важливо розуміти, що навіть при діагнозі безпліддя можна знайти рішення проблеми, наприклад, шляхом інсемінації, вартість Ви можете уточнити на консультації у лікаря. Також у пар є можливість використувати сурогатне материнство. Україна вже має достатньо досвіду в цій сфері, тому переживати не варто.

Єрмоленко Тетяна Олексіївна
Єрмоленко Тетяна Олексіївна
Професор, доктор медичних наук, лікар акушер-гінеколог вищої категорії.

Додати коментар

ЗАПИШІТЬСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ-РЕПРОДУКТОЛОГА

Почніть планувати свою вагітність прямо зараз. Ми вам допоможемо!
записатися на прийом
Заявка на безкоштовну консультаціюЗаявка на прийом
Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
(0482) 373747, [email protected]