Счастливая пара
Ефективність програм до 81,12%
Режим роботи: Пн - Пт з 08:00 - 19:30, Субота з 09:00 - 17:00

Гормони, що впливають на репродуктивну функцію жінки

В організмі жінки щосекунди виробляються десятки різних біологічно активних речовин званих гормонами. Вони впливають на настрій, стан шкіри, волосся, нігтів, роботу нервової системи і звичайно на репродуктивну функцію. Сталість гормонального балансу вкрай важливо для організму, але коли гормони починають «пустувати», неминуче з’являються численні скарги і проблеми.

Для чоловічого організму також важливо підтримувати своє здоров’я, більш докладно цим займається розділ урологія та андрологія .

В організмі жінки репродуктивного віку циклічні зміни відбуваються щомісяця. Називається цей процес менструальним циклом. Протягом усього циклу одна фаза змінює іншу. Всього їх три, і кожна характеризується своїм рівнем гормонів.

Фолікулярна фаза

Характеризується активним ростом фолікулів, дозріванням яйцеклітини і початком кров’яних виділень. Середня тривалість фази – 14 днів, але може варіювати від 7 до 22. Під час фолікулярної фази рівень фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) підвищується: це основна умова для сприятливого росту фолікулів. Разом з ФСГ підвищується концентрація естрогену. Вони відповідають за підготовку ендометрія до прикріплення заплідненої яйцеклітини: шар стає біліше товстий і пухкий.

 • Найкоротша фаза – овуляторная. Її тривалість не перевищує 5 днів. Характеризується вона різким викидом лютеїнізуючого гормону (ЛГ). Крім ЛГ і ФСГ починає активно синтезуватися естрадіол. На завершення домінантний фолікул розривається і випускає яйцеклітину. Це називається овуляцією.
 • Третя і завершальна фаза – лютеиновая, характеризується утворенням жовтого тіла. Воно синтезує прогестерон, який в свою чергу готує ендометрій (внутрішній шар, що вистилає матку) до імплантації ембріона. Рівень естрогену і ФСГ в цей період знижується. Якщо ж запліднення не настав, ендометрій і жовте тіло відривається. Проявляється це характерними кров’яними менструальними виділеннями.

Менструальний цикл регулюється фоллікулостімулірующим гормоном (ФСГ), пролактіном, лютеїнізуючим гормоном (ЛГ). Дослідження гормонального фону є обов’язковим при підготовці до зачаття, під час виношування, при визначенні причини безпліддя і його лікуванні. Дослідження досить інформативно і дозволяє точно визначити готовність репродуктивної системи до зачаття або її стан. У разі, якщо жінка не може завагітніти, використовують як варіант лікування внутрішньоматкову інсемінацію, ціна якої є на нашому сайті.

Норма ФСГ в залежності від фази

 • Від 1.3 до 9.9 і більше для фолікулярної;
 • Від 6.16 до 17.2 і більше для овуляторной;
 • Від 1.1 до 9.2 і більше для лютеїнової;

Норма ЛГ

 • Від 1.67 до 15.0 і більше для фолікулярної;
 • Від 21.8 до 56.5 і більше для овуляторной;
 • Від 0.60 до 16.2 і більше для лютеїнової;

Норма E2 (естрадіол) в пмоль / л

 • Від 67 до 1270 і більше для фолікулярної;
 • Від 130 до 1650 і більше для овуляторной;
 • Від 90 до 860 і більше для лютеїнової;

Норма прогестерону в нмоль / л

 • Від 0.3 до 2.1 і більше для фолікулярної;
 • Від 0.6 до 9.3 і більше для овуляторной;
 • Від 7.1 до 56.5 і більше для лютеїнової;

Рівень ФСГ, ЛГ, прогестерону, норма яких не відповідає зазначеним вище, свідчить про гіпо- чи гіперфункції залоз внутрішньої секреції. За результатами лабораторних досліджень, що характеризують співвідношення ЛГ і ФСГ, можна визначити ряд патологій. У жінок репродуктивного віку цей показник варіює в межах 1,5-2,0 одиниць.

Концентрація деяких біологічно активних компонентів змінюється на тлі вікових змін організму. Наприклад, цілком нормальним вважається підвищення ФСГ у віці 40-45 років. Це вік настання менопаузи, і такі зміни свідчать про виснаження овариального запасу і супроводжуються мізерними менструальними виділеннями. Така симптоматика може проявлятися і у жінок молодше 40 років і свідчить про ранній клімакс, що розвивається на тлі прийому медикаментів, після перенесених операцій або ендокринній захворюванні. На точність результатів впливає ряд критеріїв, основною з яких – здача крові в певний час:

 • 3-5 дні циклу – оцінка концентрації ЛГ і ФСГ;
 • 19-21 дні – оцінка прогестерону і естрадіолу. Пояснюються такі вимоги зміною рівня гормонів протягом менструального циклу.

Не слід самостійно інтерпретувати результати аналізу, оскільки те, що Вас може спантеличити, фахівець знайде цілком закономірним і розповість Вам про причини, наслідки та методи корекції.

Данілова Катерина Олексіївна
Данілова Катерина Олексіївна
Репродуктолог, лікар акушер-гінеколог першої категорії.

Додати коментар

ЗАПИШІТЬСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ-РЕПРОДУКТОЛОГА

Почніть планувати свою вагітність прямо зараз. Ми вам допоможемо!
записатися на прийом
Заявка на безкоштовну консультаціюЗаявка на прийом
Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
(0482) 373747, [email protected]