Счастливая пара
Ефективність програм до 81,12%
Режим роботи: Пн - Пт з 08:00 - 19:30, Субота з 09:00 - 17:00

HLA-сумісність, чи потрібно шукати…?

У нашій сьогоднішній статті на чаші терез виявилося питання про необхідність HLA типування при проблемах із зачаттям і виношуванням вагітності. Збіг в парі з антигенів HLА є предметом палких суперечок в світі вчених мужів, на яку ж чашу терез «за» або «проти» покласти відповідальність за майбутнє покоління? Тим часом ми не можемо чекати вердикту, бо жінка хоче стати матір’ю якомога швидше.

 HLA — human leucocyte antigens  —  антигени тканинної сумісності (іноді також вживають скорочення MHC —  major histocompatibility complex —  головний комплекс гістосумісності) представляють собою великий регіон генома (велику ділянку в структурі біологічної спадкової інформації), відповідальний за збереження унікальності (біологічної індивідуальності).
50% генів тканинної сумісності (HLA) успадковується плодом від батька і 50% – від матері. Таким чином, плід є наполовину чужорідним для організму матері.

 

З самих ранніх строків вагітності виникає активний обмін антигенною (субклітинною) і клітинною інформацією між матір’ю і плодом: завдяки загальній кровоносній системі, відмерлі природним шляхом клітини ембріона і фрагменти вільної (позаклітинної) ембріональної ДНК потрапляють в кровотік матері, а материнські лімфоцити, еритроцити і біологічно активні молекули проникають через плацентарний бар’єр у кров плода.

Ця генетична чужорідність має еволюційний сенс і є нормальним біологічним явищем, що підтримує генетичну різноманітність людської популяції і запускає каскад імунологічних реакцій, спрямованих на збереження вагітності.

Наявність у подружжя ідентичних генів головного комплексу тканинної сумісності (HLA), призводить до формування ембріона, дуже схожого на організм матері.

У цьому випадку не виникає необхідної для благополучного виношування антигенної стимуляції імунної системи, а сама вагітність сприймається як власні, але дефектні клітини. Підсумком є ​​ мимовільний викидень.

Виділяють три класи таких HLA-антигенів. Проводиться HLA-аналіз перших двох класів (HLA-A, HLA-В, HLA-С і DP, DR, DQ). Однак, на сьогоднішній день практично неможливо підрахувати всі варіанти комбінацій цих генів.

Аналіз, який виконують в лабораторіях, є спрощеною версією. Оцінити збіги і припустити, що саме вони стали причиною проблем з безпліддям в даний час ставиться під сумнів. Якщо у подружжя є збіг за кількома генами, це не означає, що пара категорично генетично несумісна, а просто у них серед кількох тисяч комбінацій генів виявилися схожі.

Абсолютним показанням до HLA-типування є кровноспоріднених шлюб. Тоді можна припустити ризик розвитку проблем (від невиношування вагітності до народження дітей з генетичною патологією).

Немає чітких критеріїв інтерпретації результатів даного дослідження, однак для грамотного лікаря він може стати підказкою, «ключиком» до «замкнених дверей» жіночого організму, які повинні відкритися для нового життя, але перед цим парам також необхідно обстеження перед плануванням вагітності .

 

Додати коментар

ЗАПИШІТЬСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ-РЕПРОДУКТОЛОГА

Почніть планувати свою вагітність прямо зараз. Ми вам допоможемо!
записатися на прийом
Заявка на безкоштовну консультаціюЗаявка на прийом
Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
(0482) 373747, [email protected]