Счастливая пара
Ефективність програм до 81,12%
Режим роботи: Пн - Пт з 08:00 - 19:30, Субота з 09:00 - 17:00

До якого віку можна робити ЕКО?

Екстракорпоральне запліднення або ЕКЗ – один з найефективніших методів репродуктивної медицини. Зачаття “в пробірці” виявилося рішенням для багатьох пар з діагнозом безпліддя. До нього вдаються навіть в самих, здавалося б, безнадійних випадках. Ось як відбувається штучне запліднення.

Методом пункції з яєчника матері здійснюють забір яйцеклітин. У лабораторії фахівці запліднюють ооцити сперматозоїдами батька. Ембріони дозрівають в спеціальному інкубаторі під наглядом лікарів, потім їх переносять в порожнину матки.

ЕКЗ в молодому віці

Високий рівень розвитку сучасних репродуктивних технологій і професіоналізм клінік запліднення робить неможливе можливим. Сьогодні жінка може завагітніти за допомогою ЕКЗ і виносити здорового малюка після 40 і навіть після 50. Але потрібно розуміти, що ймовірність успіху в цьому випадку набагато нижче, ніж якщо проводити штучне запліднення в більш молодому віці. Тому так важливо не втрачати час, якщо вагітність відсутня протягом року регулярного статевого життя. Чим раніше зробити ЕКЗ, тим вище шанси на успіх.

Жіноча репродуктивна функція зберігається в середньому до 55 років за відсутності менопаузи. Але оптимальним віком для ЕКЗ вважається період від 18 до 35 років. Саме в цей час організм жінки найбільш підготовлений до вагітності та пологах. Ефективність успішного зачаття по протоколу ЕКЗ з першої спроби становить навіть вище ймовірності завагітніти природнім шляхом. Показник залежить від віку:

 • до 25 років – 75%;
 • 25-29 років – 61%;
 • 30-35 – 62%.

ЕКЗ нерідко призначають жінкам до 35 років. Головні показання до цієї процедури такі:

 • гормональні збої в організмі;
 • непрохідність маткових труб внаслідок хірургічного втручання або фізіологічних патологій;
 • запальні захворювання;
 • полікістоз;
 • ендометріоз;
 • безпліддя неясного генезу;
 • несумісність партнерів;
 • порушення природних процесів виділення сперми у батька.

ЕКЗ призначає лікар-репродуктолог після проведення ретельного обстеження пари.

Складнощі при екстракорпоральному заплідненні

Штучне зачаття – складна процедура, яка складається з декількох етапів. На кожному можуть виникати певні складнощі.

 1. Стимуляція суперовуляції. За цикл в яєчниках виробляється 1 яйцеклітина, дуже рідко 2. Для проведення екстракорпорального запліднення необхідно збільшити вироблення ооцитів. Тому жінці призначають гормональну стимуляцію. Успіх залежить від стану здоров’я. Тому перед входом до протоколу варто пройти ретельне обстеження. Якщо оваріальний резерв знижений і перша стимуляція не дала результатів, процедуру можна повторити.
 2. Пункція яєчників. На 13-15 день циклу ооцити готові до забору. Лікар пунктує яєчники крізь черевну порожнину. Забір здійснюється спеціальним вакуумним відсмоктуванням. Клітини поміщають в живильне середовище. Потім проводиться забір сперми у чоловіка. При необхідності сперматозоїди заморожують до певного терміну. Проблеми на даному етапі можуть бути пов’язані з якістю яйцеклітин. Як правило, допомагає медикаментозне лікування. У дуже рідкісних важких випадках пара може вдатися до донорським біоматеріалів.
 3. Запліднення. Процедуру виконує лікар-ембріолог в лабораторних умовах. Найчастіше застосовується протокол ІКСІ для збільшення шансів на успіх. За рекомендацією репродуктолога запліднюється кілька яйцеклітин. Головна складність полягає в кількості матеріалу. Якщо яйцеклітина одна, лікар вдається до введення самого якісного сперматозоїда всередину ооцита за допомогою мікроінструментів.
 4. Дозрівання ембріонів. Запліднені яйцеклітини 5 діб дозрівають в планшетному інкубаторі під постійним наглядом. Кожен день фахівці фіксують розвиток ембріонів. Важливо відстежити всі початкові етапи розвитку. Не завжди бластоциста розвивається правильно, в такому випадку не можна отримати якісний ембріон, готовий до перенесення в матку. Тоді необхідно повторити протокол з більш якісними клітинами.

У деяких випадках додатково проводиться передімплантаційна діагностика. Вона дозволяє виявити генетичні та хромосомні порушення до перенесення зародків в матку. Показання: генетичні фактори у батьків, попередні самоаборти тощо. Рішення приймається до початку протоколу.

 • Підсадка ембріонів матері. Процедура проводиться за допомогою м’якого катетера, який вводять в канал шийки матки. Перенесення здійснюється в період, який називається “імплантаційним вікном”. Наскільки успішним буде перенесення, залежить від безлічі факторів: якості ембріонів, фізичного і психологічного стану матері, готовність ендометрію. Тому в деяких випадках доводиться повторювати протокол штучного зачаття.

Існують також загальні протипоказання для ЕКЗ:

 • фізичні і психологічні захворювання;
 • новоутворення: злоякісний і доброякісні;
 • рак сечостатевої системи;
 • запалення;
 • венеричні хвороби.

Більшу частину цих проблем можна вирішити грамотним лікуванням.

Вікові обмеження: до якого віку жінка може завагітніти?

Ми вже говорили про те, що ЕКЗ після 35 має менше шансів на успіх. Це відбувається через виснаження овариального резерву. З кожним роком виробляється все менше якісних ооцитів, шанси стати генетичною матір’ю нижче. Важливо не пропустити момент.

Найкраще проводити ЕКЗ до 42-43 років. Тоді шанси на успіх досить високі. Але і після цього віку стати мамою можливо. Є різні шляхи, як підвищити шанси на успішну вагітність. Один з них – використовувати донорські яйцеклітини. Досвідчений лікар допоможе підібрати індивідуальне рішення.

Аждeр Ірина Анатоліївна
Аждeр Ірина Анатоліївна
Репродуктолог, лікар акушер-гінеколог другої категорії

Додати коментар

ЗАПИШІТЬСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ-РЕПРОДУКТОЛОГА

Почніть планувати свою вагітність прямо зараз. Ми вам допоможемо!
записатися на прийом
Заявка на безкоштовну консультаціюЗаявка на прийом
Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
(0482) 373747, [email protected]