Счастливая пара
Ефективність програм до 81,12%
Режим роботи: Пн - Пт з 08:00 - 19:30, Субота з 09:00 - 17:00

Біопсія шийки матки і вагітність

Причиною для призначення біопсії шийки матки є поганий результат кольпоскопії або PAP-тесту, а також позитивну відповідь аналізу на онкогенні типи вірусу папіломи людини. Ці обстеження проводять в першу чергу. Тільки в разі, якщо дані тести виявлять аномалії, призначають біопсію. У гінекології це одне з найбільш інформативних досліджень. Воно дозволяє на ранніх стадіях діагностувати ракові та передракові стани. Тому дане обстеження можуть призначати навіть під час вагітності.

Що таке біопсія шийки матки?

Це діагностична процедура, в рамках якої здійснюється забір слизової оболонки. Розширена кольпоскопія дозволяє виявити атипові клітини і точно визначити місце ураження. Лікар вилучає частину шийного епітелію з шийки матки одним із таких способів:

 • за допомогою скальпеля – ножова біопсія;
 • вольфрамової петлею – петлевая;
 • голкою для пункції – пункційна;
 • м’якою піпеткою – пайпель-біопсія;
 • хірургічними ножицями – конхотомная;
 • петльовим електродом – радіохвильова;
 • лазерним променем – лазерна.

Останні два способи є атравматичними і безболісними. Високоточна апаратура не зачіпає здорові тканини. Судини відразу припікаються, завдяки чому усувається ризик кровотеч. На шийці не народжуються рубці.

Пайпель-біопсія перед ЕКЗ не вимагає розширення шийки матки. Тому цей та інші щадні методи включені в комплекс досліджень, який супроводжує екстракорпоральне запліднення.

Після процедури вилучений биоптат шийки матки спрямовується в лабораторію. Завдання фахівців – визначити тип, характер і структуру новоутворень. Діагностика безпліддя часто передбачає проведення біопсії. Лікар призначає її в разі підозри на рак шийки матки. Аномальні клітини можуть свідчити також і про інші захворювання. Ерозія шийки матки, дисплазія, ендометріоз, аденоматоз, еритроплакія і інші порушення визначаються шляхом дослідження слизових.

Етапи процедури

Напрямку на біопсію передує долабораторний підготовка. Жінці необхідно здати:

 • загальноклінічні лабораторні дослідження крові та сечі;
 • мазки з піхви і цервікального каналу;
 • аналізи на захворювання, що передаються статевим шляхом;
 • коагулограмму;
 • PAP-тест, а також інші дослідження, призначені лікарем.

Аналіз проводять на 5-7 день циклу, щоб епітелій встиг відновитися до настання наступної менструації. Процедура може бути болючою, тому, як правило, призначається анестезія: ін’єкція або зрошення розчином лідокаїну. Біопсія проводиться в гінекологічному кріслі. Ось основні етапи процедури.

 1. Розширення піхви за допомогою гінекологічного дзеркала.
 2. Обробка зони огляду фізрозчином і розчином оцтової кислоти для очищення ураженої зони.
 3. Застосування фарбувальних речовин для визначення контурів вогнища ураження.
 4. Вилучення фрагмента пошкодженої тканини з подальшим приміщенням її в контейнер з формаліном.
 5. Обробка внутрішніх і зовнішніх органів антисептиком.
 6. Накладання швів при необхідності.

При нормальному перебігу процедура триває не більше 30 хвилин. Результати дослідження доведеться чекати близько тижня або більше. Гістологічне дослідження біоптату – це вивчення аномальних клітин під мікроскопом. Аналіз визначає структуру і тип морфологічних патологій. Цитологічна перевірка допомагає виявити характер новоутворень: добрий або злоякісний.

Вплив біопсії на вагітність

Процедура рідко призначається до пологів. Біопсія під час вагітності виправдана лише при серйозних підозрах на ракові новоутворення або інші захворювання, які загрожують здоров’ю та життю жінки і / або плода. У такому випадку призначається найбільш щадний варіант процедури. Як правило, при вагітності проводять радіохвильової біопсію. Це одна з найбільш безпечних технологій без ризику інфікування і кровотеч. Процедура проводиться під місцевою анестезією. Відновлення настає вже через 2-3 тижні.

Процедуру проводять тільки в II триместрі. Це найбільш безпечний період для біопсії. У I і III триместрах ризик процедури невиправдано високий. При вагітності до 12 тижнів зростає небезпека викидня. На пізніх термінах проведення біопсії може спровокувати передчасні пологи.

Таким чином, вагітність є відносним протипоказанням до процедури. Біопсія не проводиться, якщо у майбутньої мами діагностували:

 • запалення в області піхви і шийки матки;
 • інфекційні захворювання сечостатевої системи;
 • цукровий діабет;
 • порушення кровоносної системи – проблеми зі згортанням і ін .;
 • серцеву, ниркову недостатність;
 • проблеми імунного характеру;
 • епілепсію.

Призначити аналіз повинен кваліфікований лікар. При вагітності напрямок видається тільки після отримання незадовільних результатів попередніх тестів.

Калєєва Алла Олегівна
Калєєва Алла Олегівна
Репродуктолог, лікар акушер-гінеколог вищої категорії

Додати коментар

ЗАПИШІТЬСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ-РЕПРОДУКТОЛОГА

Почніть планувати свою вагітність прямо зараз. Ми вам допоможемо!
записатися на прийом
Заявка на безкоштовну консультаціюЗаявка на прийом
Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
(0482) 373747, [email protected]