Счастливая пара
Ефективність програм до 81,12%
Режим роботи: Пн - Пт з 08:00 - 19:30, Субота з 09:00 - 17:00

Що таке оваріальний резерв?

Оваріальний резерв – це загальний запас фолікулів на різних стадіях росту в яєчниках жінки. До них відносяться самі незрілі статеві клітини, яким тільки належить розвиток до повноцінних яйцеклітин, а також зростаючі і дозріваючі ооцити. Кількість фолікулів закладається в період внутрішньоутробного формування і залежить від генетичних факторів. Таким чином, запас яйцеклітин у жінки зумовлений до народження, а з віком він тільки виснажується. Як швидко це відбувається – залежить від різних факторів.

Скільки фолікулів повинно бути в яєчнику здорової жінки?

При народженні кількість статевих клітин досягає 2 мільйонів. До початку статевого дозрівання їх число скорочується до 270-470 тисяч. Надалі кожен цикл в зростання вступає близько 10-15 ооцитів, з яких дозріває і стає повноцінною яйцеклітиною тільки один, рідко два або більше. Решта гинуть в результаті природної ендокринної функції організму.

Таким чином, за весь репродуктивний період кількість яйцеклітин у жінки досягає 400-500, при цьому тільки частина здатні дати вагітність.

Вік, генетика, а також інші фактори впливають на кількість фолікулів в яєчниках. Норма, з огляду на це, відносна і передбачає індивідуальне трактування. Проте провести оцінку оваріального резерву можливо. Цим займається така галузь медицини, як репродуктологія (Одеса). Зверніться в клініку “Лада”, щоб пройти професійне обстеження і дізнатися свій показник.

Як правило, інтенсивне зниження оваріального резерву припадає на вік старше 35 років. У цей період кількість первинних ооцитів досягає 25 тисяч, після чого їх обсяг починає зменшуватися вдвічі швидше. При цьому змінюється якість яйцеклітин, що призводить до зниження можливості їх запліднення.

Перевірити стан оваріального резерву дозволяють такі аналізи.

  1. Трансвагинальне УЗД яєчників. Спеціаліст визначає стан придатків і кількість антральних фолікулів, тобто тих, для яких найбільш ймовірно дозрівання і перетворення в яйцеклітину. У нормі констатація 5-10 первинних клітин в яєчниках.
  2. Аналіз крові на Антимюллерів гормон. Дану речовину виробляють яєчники. Це один з головних індикаторів яєчникового запасу. У нормі показник АМГ 1,5-5 нг /мл. При рівні нижче 1 нг /мл говорять про низький вміст ооцитів.
  3. Аналіз крові на фолікулостимулюючий гормон. Його виробляє гіпофіз. Цей гормон відповідальний за зростання і дозрівання яйцеклітин. Аналіз в першій фазі циклу дозволяє робити реалістичні висновки про стан яєчникового запасу.

Низький оваріальний резерв і самостійна вагітність

Негативні результати обстеження – ще не привід відмовлятися від планування вагітності. Це лише означає, що шанси на самостійне зачаття у пацієнтки знижені і їй необхідна репродуктивна терапія. Безпліддя у жінок, лікування засноване на визначенні причин захворювання і виборі найбільш ефективного методу ДРТ.

Низький АМГ не вирок, так само як і відсутність достатнього запасу фолікулів на УЗД. Як правило, завагітніти і народити здорову дитину допомагає правильно підібрана репродуктивна терапія. Найчастіше це протокол ЕКЗ, який дозволяє використовувати наявну кількість яйцеклітин максимально ефективно.

Чи можна завагітніти, якщо мало фолікулів ? Так, з правильно підібраною програмою лікування зачаття можливо вже в першому циклі ЕКЗ. В особливо складних випадках, коли запас ооцитів практично повністю вичерпано, може бути використаний донорський матеріал.

Як збільшити оваріальний резерв яєчників

Кількість доступних ооцитів визначено з народження. Не існує способів по збільшенню овариального резерву. Проте можливо підвищити шанси на вагітність і народження здорової дитини, якщо звернутися до можливостей репродуктивної медицини.

Перш за все жінка може піддати кріоконсервації свої статеві клітини, щоб таким чином створити штучний банк яйцеклітин для майбутніх вагітностей. Програма відкладеного материнства дозволяє зберегти молодість репродуктивного матеріалу на довгі роки.

Також можна запобігти інтенсивного виснаження овариального резерву, усунувши фактори, що прискорюють цей процес. До них відносяться шкідливі звички, нездоровий спосіб життя, хвороби, операції.

Додати коментар

ЗАПИШІТЬСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ-РЕПРОДУКТОЛОГА

Почніть планувати свою вагітність прямо зараз. Ми вам допоможемо!
записатися на прийом
Заявка на безкоштовну консультаціюЗаявка на прийом
Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
(0482) 373747, [email protected]