вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Юридичні аспекти сурогатного материнства в Україні

  Юридичні аспекти сурогатного материнства в Україні

  Прихід в цей світ нової людини — завжди свято. Не всім випадає щастя пізнати цю радість. Успіхи медицини в області репродуктивних технологій подарували надію тим людям, які вже зневірилися мати дітей. Але, як це часто буває, розвиток науки дещо випереджає морально-правову адаптацію суспільства до нових її досягненням. Норми права далеко не досконалі і завжди слідують за розвитком суспільства. Правове забезпечення сурогатного материнства, а також інших програм, заснованих на репродуктивних технологіях сьогоднішнього дня – один з найскладніших питань у сучасній юридичній практиці.

  Cтатистика безплідних пар в нашій країні, показує, що не кожна українка може стати мамою. В середньому, кожна п`ята сім`я не може мати дітей, від 15% до 25% подружніх пар з різних причин стикаються з цим діагнозом. Але завдяки сучасним методам репродуктивної медицини є шанс стати справжньою сім`єю.

  Процес впровадження методів ДРТ в Україні почався на початку 80-х. У клініках ДРТ програма сурогатного материнства здійснюється для жінок з вродженим або набутим відсутністю матки. Крім цього, досить часто причиною застосування програми сурогатного материнства є соматичні захворювання, при яких виношування вагітності і пологи є не тільки великим навантаженням для жінки, а й посилюють перебіг основного захворювання (захворювання серця, печінки, нирок і ін.).

  Сурогатне материнство — це один з методів лікування безпліддя, при якому з репродуктивних клітин батьків (які лікуються від безпліддя) штучно запліднений поза організмом ембріон переноситься в організм іншої жінки (сурогатної мами), для подальшого виношування вагітності та народження дитини. Новонароджений малюк біологічно і юридично є дитиною батьків, чиї клітини використовувалися. Яйцеклітини сурогатної мами не використовуються, тому генетичний зв`язок з дитиною сурогатна мама не має.

  Перші перевірені успіхи з`явилися тільки в 1989 році з народженням першої дитини у сурогатної матері. У нашій країні ця програма вперше проведена в 1994 році. Незважаючи на те, що сурогатних матерів для можливості мати дитину використовують досить давно, ставлення до цього у нас неоднозначне. Одні вважають, що в цих випадках материнство стає предметом торгівлі і експлуатації. Інші, — що єдина можливість для батьків мати генетично свою дитину повинна бути реалізована. Дійсно, у даного питання безліч аспектів — медичні, етичні, психологічні, сімейні, соціальні. Але цю іноді єдину можливість визначають для себе самі батьки. Це, часом, єдиний шанс мати свою генетичну дитину. Cур.мамой може бути: родичка, знайома сімейної пари або незнайома для них жінка.

  Показання до сурогатного материнства регламентовані наказом МОЗ України № 787 від 09.09.2013

  • відсутність матки (вроджена або набута),
  • деформації порожнини або шийки матки,
  • синехії в порожнині матки, які не піддаються лікуванню,
  • захворювання, при яких вагітність і пологи можуть загрожувати життю жінки, але які не впливають на здоров`я майбутньої дитини,
  • численні невдалі спроби ЕКЗ (4 і більше),
  • важкі соматичні захворювання.

  Вимоги до сурогатної мами: Сурогатною матір`ю може бути дієздатна жінка у віці від 20 до 35 років, яка має власної здорової дитини і не мати медичних протипоказань до виношування вагітності. Потенційна сурмама повинна мати групу крові з позитивним резусом. Жінка повинна мати міцне здоров`я, не мати психічних відхилень, хронічних захворювань і шкідливих звичок.

  Програма сурогатного материнства містить в собі:

  • Обстеження сурогатної мами (згідно з Наказом МОЗ України № 787 від 09.09.2013),
  • Проведення програми ЕКО,
  • Медикаментозний супровід програми ЕКО для сурогатної мами,
  • Психологічний супровід,
  • Спостереження і збереження вагітності.

  Питання винагороди сурогатної матері і допомоги під час вагітності сімейна пара з сурогатною мамою обговорює індивідуально. Сурогатне материнство регулюється в Україні такими нормативно-правовими актами:

  • Цивільний Кодекс України Стаття 281: (в редакції від 21 січня 2010 року № 1822 VI).
  • Стаття 123 Сімейного кодексу України п. 1-3 (в редакції Закону № 524- V від 22.12.2006).
  • Стаття 48 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» (в редакції від 12 лютого 2008 року № 121-VI).
  • Наказ Міністерства охорони здоров`я України №787 від 09.09.2013 «Про затвердження Порядку використання допоміжних репродуктивних технологій в Україні». З правової точки зору, переваги проходження програми сурогатного материнства в Україні полягають, зокрема, в наступному:
  • Угоди про сурогатне материнство, укладені на комерційній основі, дозволені в Україні без будь-яких обмежень в розмірі винагороди сурогатної матері;
  • Не потрібно дозвіл спеціального органу (як це необхідно в справах про усиновлення);
  • Імена генетичних батьків з самого початку вказуються в свідоцтві про народження дитини;
  • Згідно із законодавством сурогатна мати не отримує жодних батьківських прав по щодо дитини, народженої в результаті програми сурогатного материнства. Законними батьками дитини, народженої сурогатною матір`ю, вважаються виключно генетичні батьки.

  Сімейний кодекс України, який вступив в законну силу 01.01.2004 року, легалізував сурогатне материнство, в результаті чого українське законодавство стало одним з найбільш сприятливих в світі для проходження даного виду програм. Перелік документів для реєстрації дитини, народженої сурогатною мамою: Згідно ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» протягом місяця після народження дитини сурогатною мамою факт його народження слід зареєструвати в органах реєстрації актів цивільного стану. Реєстрація дитини проводиться за місцем його народження (підтверджується довідкою з пологового будинку) або за місцем проживання її батьків чи одного з них (якщо генетичні батьки громадяни іншої держави — реєстрація проводиться за місцем проживання сурогатної мами). Згідно Пункту 11 глави 1 розділу III «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» у разі народження дитини сурогатною мамою реєстрація народження проводиться на підставі:

  • заяви подружжя (генетичних батьків);
  • медичного свідоцтва про народження, форма за №103 / о (видають в пологовому будинку);
  • заяви сурогатної мами про згоду на запис подружжя батьками дитини, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою;
  • довідка про генетичну спорідненість батьків / матері або батька / с плодом;
  • паспорта або паспортні документи, що посвідчують особи генетичних батьків (якщо генетичні батьки громадяни іншої держави — паспорта повинні бути перекладені на українську мову з нотаріальним посвідченням)
  • свідоцтво про шлюб генетичних батьків (якщо генетичні батьки громадяни іншої держави — свідоцтво про шлюб має бути апостильовано і переведено на українську мову з нотаріальним посвідченням).

  Загальні рекомендації:

  1. За допомогою компетентної консультації з юристом підготувати і укласти юридично грамотний договір з сурогатною або репродуктивною матір`ю, який передбачає продуману схему передачі компенсації.
  2. Отримати від сурогатної матері письмову згоду на участь в даній програмі.
  3. Провести юридичну експертизу договору з медичним закладом, де буде здійснюватися медична складова вищевказаних програм.
  4. Вести будь-які переговори з сурогатною або репродуктивною матір`ю краще довірити компетентним юристам або, принаймні, вести ці переговори в їх присутності.
  5. До народження дитини отримати підпис сурогатної або репродуктивної матері на всіх документах, які можуть знадобитися в надалі.

  6. Від початку і до кінця працювати з юридичною фірмою, що спеціалізується в області сімейного права, яка могла б у разі потреби представляти інтереси батьків (одного з батьків) в суді в разі виникнення будь-яких конфліктних ситуацій. У будь-якому випадку, кожна програма, кожна ситуація унікальна і вимагає індивідуального підходу. З огляду на, що замовниками послуг сурогатних матерів є люди, приречені на абсолютну бездітність, то ця програма реально вирішує дуже значущі соціальні проблеми. Цих немовлят дуже чекають і люблять … Безумовно, всі ці люди заслуговують найщирішої поваги, захоплення і допомоги. 

  Аждер Ірина Анатоліївна

  Репродуктолог, врач акушер-гинеколог
  СТОРІНКА ЛІКАРЯ[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]