вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Який зв`язок між ЕКЗ і передчасним виснаженням яєчників

  Який зв`язок між ЕКЗ і передчасним виснаженням яєчників

  Звертаючись за консультацією до лікаря репродуктолога,багато жінок ставлять одне і те ж животрепетне питання: “які існують ризики розвитку передчасного виснаження яєчників, після того, як я стану учасницею програми штучного запліднення”. Переживання пацієнток цілком виправдані, враховуючи не дуже велику кількість інформації з цього приводу і безліч чуток.

  Страх гормональних порушень і настання ранньої менопаузи змушує жінок відмовлятися від виконання процедури ЕКЗ з гормональної стимуляцією. Наскільки це виправдано і чи дійсно гормональна терапія призводить до ранньої менопаузи?

  Спробуємо в цій статті дати відповіді на найбільш часті питання, що стосуються ймовірності передчасного виснаження яєчників і ефективності здійснення ЕКЗ в спонтанному циклі.

  Процес дозрівання фолікулів

  Для початку варто згадати елементарну фізіологію і процес природного формування фолікулів в яєчниках майбутньої жінки.

  Формування фолікулів у дівчаток починається ще в утробі матері, і в момент народження яєчники містять близько двох мільйонів яйцеклітин. У міру дорослішання і вступу дівчинки в пубертатний період, яєчники містять в собі приблизно від 200000 до 500000 ооцитів. Чим старше стає жінка, тим менше стає їх кількість.

  Щомісяця жіночий організм в першій половині менструального циклу формує близько 30 фолікулів, які можуть далі стати преовуляторного. Але цього не відбувається, так як середина фази знижує рівень фолікулостимулюючого гормону, що дає можливість розвиватися лише одному домінантним фолликулу, а решта припиняють свій ріст і розвиток.

  Таку ситуацію можна в нормі спостерігати кожен місяць, в природному перебігу менструального циклу. У скількох би фолікулах не починався зростання, овуляція здійснюється тільки в одному. Розуміння такого природного для кожної жінки процесу, має вкрай важливе значення для проведення стимулювання циклу ДРТ.

  Гормональна стимуляція

  гормональна стимуляція в ході програми допоміжних репродуктивних технологій, дозволяє утримувати необхідний для росту ооцитів рівень фолікулостимулюючого гормону. Грубо кажучи, використовуються тільки ті яйцеклітини, які б загинули в цьому циклі без стимуляції. Тобто програми ДРТ не використовують нічого зайвого, а лише дозволяють розвиватися тим фолікулів, які вже готові до цього процесу.

  Таке просте перебіг процесів жіночої фізіології і гормонального стимулювання в рамках ДРТ, дає відповідь на хвилююче питання про неможливість раннього виснаження яєчників, як результат проведення процедури ЕКЗ.

  ЕКЗ в спонтанному циклі

  Як було вже зазначено, багато жінок зі страху гормональної стимуляції або під іншим причинам, відмовляються від проведення гормонально залежної процедури, на користь ЕКЗ в спонтанному циклі.

  Як показує багаторічний досвід і зібрана лікарями з усього світу статистика, ДРТ в спонтанному циклі набагато нижче за паливною ефективністю, ніж подібні процедури із застосуванням гормональної терапії. І ось чому:

  • тому що в природному циклі зростає всього один фолікул готовий до овуляції, то ймовірність його ефективного використання дуже мала;
  • фолікул може виявитися порожнім, без яйцеклітини;
  • в фолікулі може бути присутнім незріла яйцеклітина не готова до запліднення;
  • лікар може не встигнути зробити пункцію одного єдиного фолікула;
  • отриманий ембріологами ембріон не розвивається.

  Програми ДРТ в природному циклі показані пацієнтам, які з різних причин не можуть використовувати гормони. Однак з огляду на досить високу вартість проведення ЕКЗ в спонтанному циклі, можна сказати, що найчастіше “не має сенсу”.

  ЕКЗ з мінімальним стимулюванням

  Намагаючись знайти якусь золоту середину, репродуктологами проводяться процедури ЕКЗ з мінімальним стимулюванням яичником.

  Для проведення такої програми, використовують невеликі дози фолікулостимулюючого гормону, що дозволяє розвиватися одночасно трьом або чотирьом фолікулів.

  Варто відзначити, що процедури з мінімальним стимулюванням дуже затребувані в зарубіжних центрах репродуктології. Невеликі дози гормонів мінімізують виникнення можливих ускладнень:

  • синдрому гіперстимуляції яєчників;
  • тромбозів;
  • багатоплідних вагітностей, які призводять до складного перебігу і високому ризику народження недоношених діток.

  Але, питання про доцільність проведення такої процедури повинен вирішувати тільки кваліфікований фахівець, який може оцінити всі шанси жінки на вагітність. Який вік жінки, наскільки великий її фолікулярний запас, чи були до цього вдалі вагітності і т.д.

  Підводячи підсумки можемо сказати, що передчасне виснаження джерел – це реальний процес, який може запуститься в жіночому організмі під впливом безлічі чинників, серед яких не останнє місце займає спадковість. У наш час все причини, які призводять до раннього настання менопаузи, ще не повністю вивчені. Це можуть бути як психогенні чинники, коли передчасне виснаження яєчників відбувається через сильного нервового потрясіння, так і фізіологічні, коли існуючі в організмі аутоімунні процеси чинять негативний вплив на фолікулярні тканини.

  Найчастіший фактор виникнення передчасного старіння яєчників – це ятрогенний, тобто такий, коли фолікулярний запас втрачається завчасно внаслідок різних складних оперативних втручань, при хіміотерапії або променевої терапії і т.д.

  Багато жінок відкладають здійснення своєї мрії стати матір`ю через страх перед гормональною терапією, яка на їхню думку може призвести до небажаних наслідків. Ми радимо не довіряти чуткам, а краще задати всі питання, що цікавлять лікаря репродуктолога і отримати розгорнуті і науково підтверджені відповіді про проведення процедур ДРТ з гормональної стимуляцією.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]