вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Допоміжні репродуктивні технології: основні терміни

  Допоміжні репродуктивні технології: основні терміни

  Ми багато пишемо і говоримо про допоміжні репродуктивні технології, часто використовуємо терміни, які нам уже зрозумілі і знайомі і, можливо, хтось із ними зустрічається вперше…

  Тому ми вирішили зібрати в одному місці всю основну інформацію про ДРТ.

  Що таке безпліддя та методи його лікування

  Безпліддя – цей діагноз встановлюють за відсутності вагітності протягом 1 року, за активного статевого життя без застосування засобів контрацепції. А якщо вік жінки більше 35 років, а чоловіка понад 40 років, то про безпліддя можна говорити вже після 6 місяців.

  ДРТ, допоміжні репродуктивні технології – сучасні методи лікування безпліддя, за яких маніпуляції з репродуктивними клітинами здійснюються в умовах in vitro. Ці методи дозволяють отримати здорову вагітність та стати батьками для багатьох пар. До методів ДРТ відносяться: контрольована стимуляція яєчників, екстракорпоральне запліднення, ІКСІ та інші методи запліднення, кріозаморозка та зберігання клітин, допоміжний хетчинг, програми з донацією яйцеклітин та сперматозоїдів або сурогатне материнство.

  Основні терміни, пов’язані з ДРТ

  • in vitro – техніка виконання медичних маніпуляцій у спеціальному лабораторному посуді або в контрольованому середовищі поза живим організмом.
  • ЕКО, екстракорпоральне запліднення – метод лікування безпліддя, при якому яйцеклітину вилучають з організму жінки та запліднюють штучно в умовах «in vitro» («пробірка»), отриманий ембріон культивують в умовах інкубатора, де він розвивається протягом 5-6 днів, після чого ембріон переносять у порожнину матки для подальшого розвитку Існує кілька видів протоколів ЕКЗ: у природному циклі, з медикаментозною стимуляцією овуляції, із сегментацією циклу та інші.
  • ICSI, інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда – метод запліднення, у якому запліднення відбувається під мікроскопом лікарем ембріологом. Відібраний та підготовлений сперматозоїд спеціальною голкою вводиться безпосередньо в яйцеклітину. Цей метод значно підвищує шанси на вдале запліднення та розвиток здорового ембріона.
  • PICSI – метод селективного відбору сперматозоїдів під час проведення ICSІ, що дозволяє вибрати найкращі клітини для запліднення, за знижених показників тесту ГСТ.
  • ГСТ або HBA-тест – аналіз зв’язування сперматозоїдів з гіалуроновою кислотою, що проводиться для визначення ступеня зрілості сперматозоїдів.
  • МАР тест – дозволяє виявити імунологічний фактор безплідності, а також визначити наявність антиспермальних антитіл IgA та IgG.
  • Тест-контакт – цей аналіз дозволяє оцінити шанси проходження сперматозоїда через цервікальний канал жінки (шийку матки).
  • ВМІ, внутрішньоматкова інсемінація – метод лікування безпліддя, при якому підготовлена ​​насінна рідина чоловіка, вводиться спеціальним катетером безпосередньо в порожнину матки жінки. Надалі запліднення відбувається природним шляхом. Підходить за певних факторів безпліддя.
  • Гістероскопія – метод малоінвазивного обстеження, що дозволяє виявляти та усувати внутрішньоматочні патології для виключення маткового фактора безпліддя.
  • Ехосальпінгоскопія – це метод ультразвукового дослідження прохідності маткових труб та стану порожнини матки. Процедура ехосальпінгоскопії показана пацієнткам із підозрою на трубний фактор безпліддя.
  • Спермограма – метод дослідження визначення стану фертильності в чоловіків. Завдяки даному методу проводиться оцінка якості насіннєвої рідини за кількісними та морфологічними ознаками. Найефективніша оцінка за методом Крюгера з контрольною перевіркою зміни показників рухливості сперматозоїдів через три години. У межах дослідження можуть бути такі відхилення:
  1. азооспермія – відсутність сперматозоїдів у еякуляті;
  2. астенозоостпермія – зниження рухливості сперматозоїдів;
  3. олігозооспермія – зниження кількості сперматозоїдів;
  4. тератозооспермія – порушення морфології (будови) сперматозоїдів;
  • MESA, TESE, PESA – методи отримання сперматозоїдів із тканин яєчка або його придатка у складних випадках чоловічої безплідності.
  • Пункція фолікулів – малоінвазивне медичне втручання, яке виконується під наркозом (медичний сон), при якому лікар репродуктолог під контролем УЗД проводить вилучення зрілих яйцеклітин з яєчників жінки для подальшого запліднення або кріоконсервації.
  • Стимуляція суперовуляції – метод, у якому з допомогою медичних препаратів досягають дозрівання більшої кількості фолікулів, ніж у природному циклі. Метод дозволяє отримати значну кількість зрілих яйцеклітин для запліднення, що значно збільшує шанси успіху лікування.
  • Культивування ембріонів – метод розвитку ембріонів організмом жінки. Розвиток клітин з моменту запліднення до стану бластоциста відбувається в умовах спеціалізованого інкубатора, де змодельоване середовище максимально схоже на природне. При цьому ембріолог має можливість спостерігати за розвитком клітин, проводити їх оцінку та здатність до подальшого розвитку.
  • Бластоциста – ембріон на 5-6-й день розвитку. Це ідеальний час для його перенесення чи кріозбереження. Також на цьому етапі можливо провести преимплантаційне генетичне тестування, завдяки наявності сформованих клітин внутрішньоклітинної маси та клітин трофектодерми.
  • ПГТпреимплантационная генетична діагностика – метод, що дозволяє провести оцінку генетичних, хромосомних та структурних змін ембріона до моменту перенесення в організм матері.
  • Кріоконсервація клітин (вітрифікація) – спосіб максимально швидкої заморозки клітин, що дозволяє зберегти всі структури незмінними на необмежений час. Придатність клітин для запліднення та розвитку становить 99,9%.

   

  Iнформацію підготували

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]