вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Все, що ви хотіли знати про спермограмму

  Все, що ви хотіли знати про спермограмму

  Спермограма – перший і основний аналіз, на який спрямовують чоловіків, при наявності в сім`ї проблем репродуктивної сфери. Незважаючи на те, що процедура призначається дуже часто, пацієнти як правило мають масу питань, які з різних причин не завжди задають свого лікаря.

  Розглянемо в цій статті основні питання і переживання, які турбують чоловіків, що йдуть здавати спермограмму.

  У чому необхідність спермограми, навіщо її здавати?

  У репродуктивній медицині спермограма вважається стандартним аналізом, який прирівнюють до звичних для всіх аналізів крові і сечі.

  Спермограма – перевірка еякуляту, яку необхідно робити в таких ситуаціях:

  • під час обстеження у репродуктолога і підготовці пари до програми внутрішньоматкова інсемінація або екстракорпоральне запліднення (кожен новий цикл зажадає нового аналізу);
  • в ході обстеження у андролога або уролога, для перевірки репродуктивних можливостей. У цьому випадку буде потрібно не тільки первісна, але і повторне складання аналізу через проміжок часу призначається лікарем, так як показники можуть змінюватися в залежності від багатьох факторів, починаючи зі змін способу життя і закінчуючи прийомом ліків;
  • чоловік планує бути донором сперми.

  Де краще здавати аналізи?

  Звернувшись в клініку ЕКО, пацієнтів часто цікавить питання де краще здати аналіз – в цій же клініці або краще в незалежній лабораторії.

  Виконанням аналізу може займатися будь-яка лабораторія, у якій є необхідне діагностичне обладнання та відповідні фахівці. Однак через можливі відмінностей в системі оцінки і методах дослідження, аналіз може бути трактовано неправильно.

  У зв`язку з цим, лікарі рекомендують здавати спермограмму, як і інші аналізи саме в тій клініці, де будете далі проходити обстеження і лікування. Така ж рекомендація застосовується до повторних аналізів. Для оцінки динаміки показників аналізу, необхідно здавати кожен наступний в тій лабораторії, де був зданий перший. Як правило, це обстеження сперми виконується за допомогою CAS-системи – автоматизований аналіз концентрації і рухливості сперматозоїдів.

  Критерії, що входять в стандартне дослідження сперми

  У стандартній спермограмме містяться такі дослідження:

  • аналіз фізичних характеристик насінної рідини;
  • концентрація і рухливість сперміїв;
  • морфологія сперміїв;
  • MAR-тест (IgG).

  Кожен критерій включає в себе ретельне дослідження насінної рідини за допомогою різних тестів, обладнання та допоміжних аналітичних методів.

  Чи можна самостійно вплинути на результати спермограми?

  Відповідь на це питання буде однозначно позитивним. Показники сперми, як і будь-який інший рідини в організмі людини, можуть залежати від способу життя, наявності супутніх захворювань, прийому лікарських засобів і т.д.

  Чи необхідна підготовка до здачі аналізу?

  З огляду на позитивну відповідь на попереднє запитання, можемо сказати, що підготовка до здачі аналізу має дуже велике значення.

  Детально про правила підготовки ви можете дізнатися у лікаря клініки, де проходите обстеження. А тут відзначимо основні правила:

  • обов`язкове утримання від еякуляції перед здачею спермограми протягом 2-7 діб;
  • перед здачею аналізу відмовитися від прийому алкогольних напоїв, відвідування лазні, сауни або тривалого прийому гарячих ванн;
  • здачу аналізу необхідно проводити будучи здоровим, не маючи проявів ГРЗ, отруєнь і т.д. Якщо в недавньому часі чоловік переніс яке-небудь захворювання, необхідно про це повідомити лікаря, так як цей факт може негативно відбитися на результаті.

  Як здійснюється процес здачі аналізу

  Перш ніж йти здавати спермограмму, краще попередньо записатися. В цьому випадку вам не доведеться чекати, втрачаючи свого часу в черзі.

  • Безпосередньо перед процесом здачі працівники клініки повинні видати одноразовий контейнер, який буде підписаний вашим ім`ям. Уважно перевірте чи правильно вказані ваші дані, це допоможе надалі уникнути плутанини з аналізами.
  • Для здачі аналізу необхідно пройти в спеціально обладнану кімнату, де ви можете перебувати самі або зі своєю партнеркою / дружиною.
  • Як правило в кімнаті повинні бути присутніми необхідні засоби гігієни і створюється розслаблююча обстановка.
  • Єдиний спосіб отримання еякуляту для спермограми – мастурбація, це необхідно пам`ятати, якщо ви прийшли на здачу аналізу з дружиною. Не допускається здійснення статевого акту, навіть якщо він був перерваним, так як в цьому випадку може статися втрата частини еякуляту.
  • У разі, коли частина необхідної порції була загублена в процесі здачі, необхідно про це повідомити лаборанту.

  Чи можна не здавати аналіз в клініці, а принести з собою?

  Є окремі ситуації, коли пацієнт змушений здавати аналіз поза умов лабораторії. Кожен такий питання вирішується індивідуально з лікарем – репродуктологом, андрологів, а також лабораторією, де повинні будуть прийняти результати аналізу в обумовлений час.

  У всіх інших випадках, здача аналізу проходить в умовах клініки, де є все необхідне для того щоб показники еякуляту були максимально точними.

  Якщо ви все ж з якихось причин здаєте аналіз поза стінами клініки, дізнайтеся в лабораторії про умови транспортування сперми.

  • У себе необхідно мати спеціально підготовлений контейнер, який видали фахівці клініки;
  • Після збору матеріалу необхідно щільно закрити кришку контейнера;
  • Проміжок часу протягом якого необхідно здати сперму після збору в лабораторію – 3 години;
  • Необхідно дотримуватися температурного режиму зберігання в межах 20-36 С.

  Хто може отримати мій аналіз?

  Як правило, дослідження насінної рідини не займає багато часу і найчастіше результати будуть готові вже до вечора, якщо ви здали аналіз вранці. Результат видають пацієнтові лікар або реєстратура. Якщо обстеження проводиться разом з дружиною, то вона також на ваше прохання може забрати результати.

  Звертаємо увагу – результат аналізу не передається стороннім людям, не передається усно по телефону. У деяких випадках лікаря можна попросити відправити його вам на електронну пошту, але краще за все забрати самостійно в клініці, де ви відразу можете дізнатися трактування отриманих даних.

  Що робити, якщо прийшов поганий результат?

  Як би не звучало банально, але не варто хвилюватися і тим більше не шукати відповіді на свої питання в інтернеті, якщо в аналізі ви помітили будь-які відхилення від норми. Обговоріть ситуацію з андрологом, який зможе правильно інтерпретувати значення отриманих даних і пояснити результат виходячи з ситуації.

  Можливо були порушені правила підготовки або вами не були враховані важливі, з точки зору здачі спермограми, фактори. У багатьох випадках, після повторної здачі результати поліпшуються.

  Якщо поліпшення не настало і лікар підтверджує наявність певних порушень, то слідом розробляється коригуючий лікування і пацієнта інформують про всі можливі методи репродуктивної медицини.

  Що відбувається з еякулятом після аналізу?

  Після того як сперму перевірили, вона утилізується. Якщо спермограма була проведена в рамках програм штучної інсемінації або ЕКЗ, то далі матеріал готують і використовують за призначенням.
  Крім здачі аналізів не варто забувати про такий важливий етап, який необхідний всім сімейним парам – планування вагітності. Клініка Лада дає можливість скористатися такою послугою зі знижкою.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]