вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Вплив ЕКЗ на організм жінки

  Вплив ЕКЗ на організм жінки

  Всі протоколи екстракорпорального запліднення проводяться згідно з встановленим порядком, визначеного Законом МОЗ України 787. На сьогодні проведено досить велику кількість клінічних досліджень, щоб можна було з упевненістю говорити про безпеку процедур ЕКЗ. Ризики для жінки мінімальні.

  Перша дитина, зачата за допомогою ЕКЗ, народився в 1978 році. З того часу репродуктивна медицина зробила крок далеко вперед, наука продовжує активно розвиватися з кожним днем, даючи людям можливість ставати батьками максимально безпечними і ефективними методами ДРТ.

  Екстракорпоральне запліднення – що відбувається з організмом жінки при процедурі?

  Протокол лікування неоднаковий і формується на підставі анамнезу, результатів лабораторних досліджень і висновки супутніх фахівців. ЕКЗ-вагітність відрізняється від звичайної тільки способом зачаття. Саме ці відмінності лягли в основу різноманітності протоколів ЕКЗ, застосовуваних сьогодні в репродуктивній медицині.

  Відповідно до свідчень використовуються протоколи зі стимуляцією або без стимуляції яєчників. У першому випадку домагаються дозрівання більшого числа фолікулів в одному циклі в порівнянні з природним перебігом. Цикли зі стимуляцією застосовуються тільки за медичними показаннями, бо є більш ефективними в деяких випадках лікування безпліддя.

  Розглянемо саме такий протокол ЕКЗ:

  1. Обстеження жінки

  Містить всебічне дослідження стану здоров`я, що дозволяє точно оцінити ризики і спрогнозувати можливі ускладнення. Особлива увага приділяється нормалізації гормонального фону, лікування супутніх захворювань і ускладнень. Початок протоколу можливо тільки при укладанні про відсутність протипоказань до вагітності.

  2. Стимуляція яєчників за допомогою гормональної терапії.

  У природному циклі дозріває одна, рідше дві яйцеклітини, готові до запліднення. Щоб підвищити шанси на успішне ЕКЗ, застосовують стимуляцію. Це дозволяє отримати велику кількість зрілих, придатних до запліднення яйцеклітин в одному циклі. Програма стимуляції складається індивідуально для кожної пацієнтки та проводиться під ретельним моніторингом з боку репродуктолога.

  На даному етапі вкрай важливо дотримуватися всі вказівки лікаря щодо дозування і часу приймання препаратів. Навіть незначне відхилення може звести нанівець всі зусилля.

  3. Контроль овуляції.

  Проводиться в кілька етапів із застосуванням УЗД методів. Як тільки лікар констатує дозрівання яйцеклітин, він призначає день пункції для забору яйцеклітин. Аспірація ооцитів належить до малоінвазивних операцій, проводиться під анестезією: за допомогою введення седативних препаратів пацієнтку занурюють в медикаментозний сон. Забір здійснюється шляхом трансвагінальної пункції. Важливо: дату і годину пункції не можна перенести або відкласти, бо яйцеклітина придатна до запліднення тільки 24 години.

  Процедура нескладна, легко переноситься більшістю пацієнток. Вже через кілька годин після процедури можна залишити клініку. Однак варто пам`ятати, що це оперативне втручання, тому найближчими днями варто знизити рівень навантаження і відпочити. У деяких пацієнток спостерігаються болі внизу живота, кров`янисті виділення, температура, слабкість, дискомфорт протягом декількох днів після проведення процедури.

  4. Очищення і оцінка отриманих клітин лікарем-ембріологом.

  Спеціаліст оцінює зрілість і якість яйцеклітин, дає висновок про можливість їх запліднення. Після цього разом з пацієнтами приймається рішення про запліднення і /або заморожування клітин.

  Запліднення проводиться в лабораторних умовах під мікроскопом методом ICSI. За допомогою спеціально мікроголки ембріолог вводить відібраний сперматозоїд в яйцеклітину. Після цього починається етап розвитку ембріона. Він називається культивуванням, оскільки проходить в умовах спеціальних інкубаторів під наглядом фахівців.

  На 1, 2, 3 і 5 день розвитку ембріолог оцінює якість ембріонів і вносить дані в протокол. За підсумками останнього оцінювання приймається рішення про те, які бластоцисти придатні до перенесення і мають максимальні шанси дати вагітність. Далі призначається процедура підсаджування. Вона може бути проведена в цьому ж циклі, тоді може відбуватись свіже перенесення, або в інший час. Тоді отримані ембріони будуть заморожені – в цьому випадку процедура має назву кріоперенос.

  5. Перенесення ембріона в матку.

  Процедура безболісна, тому не передбачає використання анестезії. В цервікальний канал вводиться катетер з ембріоном, за допомогою УЗД лікар визначає оптимальне місце для його підсаджування. Після процедури показаний нетривалий постільний режим протягом декількох годин, після чого можна повертатися до звичної життєдіяльності. Підтвердження вагітності проводиться за допомогою УЗД та аналізу на ХГЧ.

  При необхідності після перенесення або самої пункції у разі кріопереносу призначається підтримувальна медикаментозна терапія для нормалізації гормонального фону після стимуляції. Після процедури обов`язково проводиться консультація лікаря-репродуктолога в клініці “Лада”. Спеціаліст проведе обстеження і скоректує подальший план терапії.

  Гіперстимуляція яєчників при ЕКЗ – які ризики?

  В результаті гормонотерапії в рамках протоколу може розвинутися ускладнення. Синдром гіперстимуляції є однією з потенційних небезпек ЕКЗ. Надмірна відповідь організму на гормональну стимуляцію яєчників СГЯ може мати різну форму. Легка, як правило, не потребує лікування, але консультація лікаря обов`язково. Важкі форми гіперстимуляції розвиваються вкрай рідко. При цьому ризики такого стану дуже серйозні:

  • асцит;
  • тромбоутворення;
  • розриви кіст яєчника;
  • перекрут придатків;
  • утруднення дихання;
  • переривання вагітності.

  Також гормонотерапія може викликати порушення функцій щитоподібної залози. Це відбувається, якщо раніше спостерігалися збої в роботі органу. Тому так важливо проходити ретельне обстеження перш ніж починати лікування.

  Сучасні методи і препарати, що використовуються в репродуктивній медицині, дозволяють з високою ймовірністю уникнути даної патології. Весь процес стимуляції проходить під постійним моніторингом стану здоров`я жінки. Завдяки цьому лікар може оперативно вжити всіх необхідних заходів для уникнення негативних наслідків лікування.

  Висока якість проведених програм, професіоналізм лікарів і оптимальний склад протоколів дозволили нам мати кращий показник протоколів ЕКЗ: 100% без СГЯ.

  Як мінімізувати ризики?

  ЕКЗ часто приписують небезпечні наслідки, на кшталт раннього клімаксу, розвитку міом і кіст, онкозахворювань. Це твердження не так. У період стимуляції вплив на організм жінки обмежена мінімальним інтервалом часу, який не дозволяє заподіяти значної шкоди здоров`ю. Дані ВООЗ підтверджують безпечність цієї процедури. Побічні ефекти можуть бути викликані іншими факторами або супутніми захворюваннями. Зокрема, слід врахувати вплив деяких косметологічних процедур, які застосовують жінки для збереження молодості.

  Потрібно розуміти, що ризики пов`язані з будь-яким видом втручання в роботу організму людини, в тому числі і з репродуктивною терапією. Важливо знати, як мінімізувати їх.

  1. Пройти призначене лікарем обстеження, відповідально поставитися до здачі аналізів.
  2. Чітко дотримуватися рекомендацій фахівця з підготовки до процедур і відновлювальних заходів.
  3. Стежити за станом організму, регулярно відвідувати лікаря для планових і позапланових оглядів.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]