вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  ВІДНОВЛЕННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ ЕНДОМЕТРІЯ У ПАЦІЄНТОК З БЕЗПЛІДДЯМ

  ВІДНОВЛЕННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ ЕНДОМЕТРІЯ У ПАЦІЄНТОК З БЕЗПЛІДДЯМ

  Безпліддя залишається однією з найважливіших медичних і соціальних проблем. На сьогоднішній день визнано, що в найбільш складних медичних ситуаціях лікування жіночого безпліддя прискорюють допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) – це найбільш ефективний метод при проблемах із зачаттям.

  На сьогоднішній день доведено, що ефективність ДРТ визначається як якістю отриманих ембріонів, так і функціональною активністю ендометрія. Ендометрій – внутрішній шар, що вистилає порожнину матки, його головною функцією є репродуктивна. Якщо вагітність не наступає, то ендометрій відторгається і, відповідно, настає менструація. Таким чином, не можна недооцінювати функції ендометрію матки, який сприяє щільному прикріплення плодового яйця.

  Для визначення точно причини безпліддя лікарі радять чоловікам теж пройти відповідні обстеження в урології (Одеса).

  Рецептивність ендометрія, тобто здатність ендометрію «прийняти» внедряющуюся бластоцисту, є частиною його функціональної активності. У той же час функціональна активність ендометрія має більш широке поняття і крім рецептивності також включає: здатність до «ремодуляції-демодуляції», імунну реактивність проліферативні і апоптотичні властивості

  Введення ембріона в порожнину матки при ДРТ не можна вважати цілком фізіологічним, також на сьогоднішній день неможливо врахувати всі особливості і умови, в яких відбувається міграція і імплантація ембріона в ендометрій.

  Незважаючи на успіхи в розумінні механізмів імплантації, до сих пір залишається нез`ясованим ряд питань, що стосуються перетворень в секреторному ендометрії, встановлення взаємодії ембріона і рецептивності ендометрія, в тому числі у пацієнток з невдалими спробами ДРТ в анамнезі.

  У зв`язку з цим, нами проведено комплексне дослідження ендометрію у 80 пацієнток з невдалими спробами ДРТ в анамнезі та у 60 жінок з вдалою спробою, у яких завдяки ДРТ, настала вагітність.

  Під час гістологічного дослідження зразків ендометрія встановлено, що у кожної другої жінки з безпліддям, яка потребує відновлення фертильності методами ДРТ, ендометрій хронологічно не відповідає фазі і дню менструального циклу (51% – з невдалою спробою ДРТ, 52% – з вдалою спробою ДРТ). При цьому у жінок з невдалою спробою лікування безпліддя частіше, ніж з вдалою спробою, спостерігаються хронічний ендометрит (42% проти 33%) і гіперплазія ендометрію (33% проти 28%)

  Одним з важливих чинників невдач імплантації при проведенні ДРТ є порушення експресії рецепторів стероїдних гормонів. Проведені дослідження показали, що для кожної пацієнтки з невдалими спробами ДРТ в анамнезі характерна своя індивідуальна експресія рецепторів статевих гормонів. У той же час у жінок з останньої невдалої спробою ДРТ, в порівнянні з жінками з вдалою спробою, залишається гіперекспресія рецепторів естрогенів в залозах, що призводить до зниження співвідношення рецепторів прогестерону до естрогенів. Коефіцієнт, при якому настає вагітність, становить 1,5 і більше.

  Початок вікна імплантації характеризується змінами в морфології епітеліальних клітин ендометрія і формуванням на просветном епітелії піноподій. Піноподіі представляють собою куполоподібні виступу, які випливають з апікальної мембрани просветного епітелію матки. Розвинені піноподіі – це випинання, що досягають своєї максимальної величини і утворюють складки, нагадують квіти або гриби, кількість на них коротких, товстих мікроворсинок різко зменшується або в більшості випадків микроворсинки повністю зникають. Спільними відмітними рисами формування піноподій в ендометрії жінок хороших відповідачів з невдалими спробами ДРТ в анамнезі є зниження кількості розвинених піноподій, підвищення чисельності розвиваються піноподій; часто зустрічається наявність ділянок відсутності піноподій; мозаицизм їх розмірів, форми і стадії розвитку.

  НК-клітини є найбільш поширеними імунними клітинами, інфільтруються ендометрій під час імплантації. Їх збільшення відіграє негативну роль на результатах лікування методами ДРТ. Так, у жінок з рівнем CD69 + НК-клітин більше 1,0 × 106 / л, в порівнянні з тими, які мали менші значення, частота імплантації менше в 3,4 рази (13% проти 44%), настання вагітності – в 3 , 3 рази (12% проти 39%), народжуваності – в 7 разів (5% проти 35%), а відсоток викиднів в 5,7 раз вище (57% проти 10%).

  Встановлено, що використання імуногістохімічного дослідження наявності сіндекана-1 збільшує можливість виявлення плазмоцитов в зразках ендометрія і дозволяє відрізнити їх від плазмацітоідних стромальних клітин. У жінок з останньої невдалої спробою ДРТ зміст в ендометрії сіндекана-1 (CD138 +) і Кi-67 значно перевищує такі, в порівнянні з жінками з вдалою спробою, в той час як чисельність апоптотических клітин є зниженою.

  У разі, коли для пари важко дається лікування, деякі використовують сурогатне материнство. Ціна на таку послугу обговорюється на прийомі.

  Методи лікування при порушенні роботи ендометрія

  На підставі вищевикладеного дослідження нами була розроблена і впроваджена схема діагностики і корекції функціонального стану ендометрію у пацієнток з невдалими спробами ДРТ. Для оцінки її ефективності жінки з невдалими спробами ДРТ в анамнезі отримали лікування, а саме 40 пацієнток – запропоноване лікування, ще 40 жінок – традиційне.

  Запропонована схема полягає в наступному. Пацієнткам з невдалими імплантації в анамнезі доцільно проводити оцінку функціонального стану ендометрію, яка включає наступні дослідження: визначення рецепторів естрогенів і прогестерону; CD69 + НК-клітин; сіндекана-1 (CD138 +); характер формування піноподій, вираженість проліферації (Ki-67).

  Лікувально-профілактичні заходи призначаються в залежності від виявлених змін. Так, хронічний ендометрит є показанням для призначення Інфламафертин, Дістрептаза, Фастін, вітаміну Е. За свідченнями рекомендується циклічна гормональна терапія, фізіотерапевтичні процедури. При гіперпластичних процесах ендометрія необхідний курс гормонотерапії гестагенами (лютеїну), регулон, диферелін. Порушення імунної реактивності вказує на доцільність призначення Галавіта. При морфофункциональном невідповідність ендометрія фазі менструального циклу в день очікуваного вікна імплантації рекомендована циклічна гормональна терапія. При порушенні експресії рецепторів стероїдних гормонів призначається диферелін і циклічна гормональна терапія.

  Використання запропонованої схеми діагностики та корекції функціонального стану ендометрію у пацієнток з невдалими спробами ДРТ, в порівнянні з традиційним лікуванням, сприяє поліпшенню функціонального стану ендометрію і дозволяє в 3 рази збільшити частоту настання вагітності в наступному циклі ДРТ і завершити вагітність пологами (35% проти 15% ).

  Після консультації з лікарем багато пар також вибирають внутрішньоматкову інсемінацію, вартість в Україні доступна для багатьох сімей. Але перед цим важливо пройти програму “Планування вагітності” , щоб бути готовим до появи малюка.
  ВІДНОВЛЕННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ ЕНДОМЕТРІЯ У ПАЦІЄНТОК З БЕЗПЛІДДЯМ

  Саєнко О.І.

  Репродуктолог, лікар акушер-гінеколог
  першої категорії, к. мед. н.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]