вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Сурогатне материнство: чому ми його боїмося?

  Сурогатне материнство: чому ми його боїмося?

  Багато пар сьогодні стикаються з проблемою безпліддя. Деякі сім`ї і зовсім виявляються нездатними до народження здорової дитини. Їхнім єдиним шансом стати батьками стає репродуктивна медицина. Успішний розвиток сучасних технологій боротьби з безпліддям дозволяє знайти вихід із тих ситуацій, які раніше вважалися безнадійними. Але при цьому не можна не враховувати морально-правові аспекти. Відкриття, як правило, випереджають адаптацію соціуму до нових можливостей науки. Так відбувається і з репродуктивними технологіями.

  За статистикою, в Україні кожна п`ята сім`я безплідна. Такий діагноз ставлять в 15-25% випадків. І практично в кожній ситуації можливий обхід проблеми за допомогою тієї чи іншої допоміжної репродуктивної технології.

  В особливо складних випадках безпліддя показана послуга сурогатної матері. Вона стала доступною після відкриття штучного запліднення. При сурогатному материнстві використовується генетичний матеріал батьків. Яйцеклітина матері запліднюється сперматозоїдом батька в лабораторних умовах. Отриманий in vitro ембріон підсаджується в організм третього учасника процедури – сурмами. Донорами генетичного матеріалу також можуть інші люди, якщо у батьків спостерігаються серйозні патології репродуктивного характеру.

  З точки зору медицини це звичайна ЕКО вагітність з тим лише винятком, що сурогатна мати не має біологічного зв`язку з плодом. Тому, хоча сурмама виношує і народжує дитину, юридично його батьками є ті, хто надав генетичний матеріал.

  В Україні програма сурогатного материнства розвивається з 1994 року. Але незважаючи на великий термін і широкі масштаби застосування цього методу боротьби з безпліддям, суспільство сприймає послугу репродуктивних клінік двояко. З одного боку, сурогатне материнство асоціюється з торгівлею та експлуатацією. З іншого, в цьому бачать єдиний шанс для безплідних пар.

  Можна розглядати питання з різних точок зору: медичної, соціальної, юридичної, психологічної та, звичайно, етичної. Але потрібно розуміти, що остаточне рішення приймають самі батьки. Саме вони визначають, наскільки підходить їм такий метод подолання безпліддя. Стати сурогатною мамою для них може як родичка або знайома, так і абсолютно чужа жінка. У будь-якому випадку процедура буде контролюватися не тільки медичними засобами, а і юридично.

  Чим небезпечне сурогатне материнство? Перш за все тим, що багато хто до кінця не розуміють особливостей процедури. Щоб внести ясність і підготувати майбутніх батьків, розглянемо юридичні інструменти захисту їх прав. В Україні сурогатне материнство регулюється такими нормативно-правовими документами:

  • Цивільним кодексом в редакції від 21 січня 2010 року № 1822 VI, ст. 281;
  • Сімейним кодексом від 22 грудня 2006 року № 524-V, пункти 1-3;
  • Законом “Основи законодавства України про охорону здоров`я” від 12 лютого 2008 року № 121-VI, ст. 48;
  • Наказом МОЗ №787 “Про затвердження Порядку використання допоміжних репродуктивних технологій в Україні” від 9 вересня 2013.

  Така законодавча підтримка гарантує правову безпеку репродуктивної технології як для сімейної пари, так і для сурмами. Зокрема, це визначає ряд юридичних переваг подібного лікування безпліддя.

  1. Розмір винагороди за послугу сурогатного материнства не обмежений. Обсяги та характер виплат не фігурують в угоді комерційного характеру.
  2. Процедура проводиться без дозволів спеціальних відомств. Наприклад, при усиновленні необхідно звертатися до відповідних органів, отримувати довідки і оформляти безліч документів.
  3. Не потрібно звертатися в суд. Процедура звільнена від обов`язкового розгляду юридичним органом.
  4. Біологічні батьки є такими і з точки зору законодавства. Їх імена вказують в свідоцтві про народження. Немовля з`являється на світ законною дитиною генетичних мами і тата. Немає потреби проводити процедуру усиновлення.
  5. Сурогатна мати не має батьківських прав. Народжений після репродуктивної програми дитина ніяк не пов`язаний з нею з точки зору законодавства. Законними є генетичні батьки малюка.

  Фахівці в галузі репродуктивної медицини інформовані про проблеми соціального характеру, пов`язаних з сурогатними програмами. При цьому лікарі підкреслюють, що таке лікування найчастіше є єдиною можливістю допомогти безплідній парі. Якщо воно призначається, то їм слід скористатися.

  Фахівці дають рекомендації, як організувати програму сурогатного материнства правильно.

  1. Заручитися підтримкою компетентних юристів. За допомогою професіоналів укласти з сурогатною матір`ю легітимний договір, в якому буде чітко розписана схема передачі компенсаційних виплат. Клініка “Лада” успішно співпрацює з юридичною фірмою “Юбікон” з 2009 року, тобто з моменту свого заснування. Завдяки цьому клієнти отримують комплексну правову підтримку і повний супровід у всіх процедурах, які цього вимагають.
  2. Отримати від репродуктивної матері правильно оформлене письмову згоду, юридичні підтверджує її участь в програмі.
  3. Оформити договір з клінікою з обов`язковою юридичною експертизою угоди.
  4. Переконатися, що всі документи оформлені і підписані учасниками програми до народження дитини.

  Переговори з сурогатною матір`ю краще проводити через консультацію юриста. Як мінімум, бажана присутність фахівців при спілкуванні сторін.

  До сурогатного материнства вдаються пари з безпліддям, у яких немає інших можливостей завести дітей. Тому дана програма є соціально значущою і важливою для розвитку суспільства.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]