вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Що таке фертильність і як визначити ознаки поганої фертильності?

  Що таке фертильність і як визначити ознаки поганої фертильності?

  Говорячи про здатність пари зачати і народити дитину, фахівці часто вживають слово фертильність. У жінок і чоловіків вона представлена ​​різними факторами, але суть поняття однакова і не залежить від статі.

  Фертильність – це?

  Термін походить від латинського fertilis – “родючий, плідний “. Фертильність – це здатність статевозрілої людини виробляти життєздатне потомство. Як вже говорилося, поняття застосовне як до жінки, так і до чоловіка. Саме фертильність визначає шанси пари стати батьками. Тому обстеження безпліддя засноване на пошуку чинників, що впливають на цей показник репродуктивного здоров`я.

  Коли мова йде про жіночий організм, під фертильністю мають на увазі здатність зачати, виносити і народити здорову дитину. Якщо виникають складнощі з 2 факторами з 3, говорять про низьку фертильність. Нормальна констатується, якщо жінка може завагітніти, виносити і народити без медичної допомоги.

  Кількість яйцеклітин у жінки називається оваріальним резервом. Він закладається на етапі ембріонального розвитку дівчинки: формується близько 7 000 000 яйцеклітин. При народженні їх число становить 2 000 000, а до моменту дозрівання і початку менструального циклу залишається всього 500 000. При цьому не кожна яйцеклітина придатна до зачаття. Таке відбувається як з природних причин, так і в результаті негативного впливу зовнішніх факторів. У кожному менструальному циклі яйцеклітини, що не були зачаті, гинуть, і так до повного виснаження яєчників.

  З цієї причини фертильність неоднакова в різні періоди життя. Уже в період після 32 років показники значно знижуються: шанси на природну вагітність в цьому віці не перевищують 25-30%.

  Чоловіча фертильність пов`язана зі здатністю сперматозоїдів до запліднення яйцеклітини. Вона визначається кількістю і якістю статевих клітин в насінної рідини. Згідно з чинними стандартами, в 1 мл повинно міститися на менш 15 000 000 здорових сперматозоїдів: морфологічно правильних і рухомих.

  На фертильність впливає багато чинників:

  • фізичне здоров`я;
  • генетика і спадковість;
  • спосіб життя, стрес, шкідливі звички;
  • імунна система і аутоімунні захворювання;
  • перенесені захворювання і операції;
  • фактори зовнішнього середовища.

  Аналізи на фертильність для жінок і чоловіків

  Щоб отримати чітку картину стану організму, необхідно звернутися в клініку “Лада”, яка надає повний спектр всіляких тестів по визначенню репродуктивних здібностей. Стандартне обстеження такого плану включає:

  • УЗД;
  • аналізи на ФСГ, ЛГ, АМГ і на інші гормони при необхідності;
  • огляд у репродуктолога.

  При ультразвуковому обстеженні лікар вивчає дозрівання ооцитів, порівнює рівні гормональної та сполучної тканини у фолікулів. Спеціаліст оцінює стан ендометрію, прохідність маткових труб, інші показники жіночої репродуктивної системи. Тільки професійний репродуктолог може провести таке обстеження.

  Домашні тести не дають того рівня точності, який необхідний для планування вагітності. Тести на овуляцію, як правило, проводять, щоб визначити так зване фертильне вікно – період, в який зачаття має найвищі шанси. Як правило, це 5 днів до і 1-2 дні після овуляції.

  Для оцінки чоловічої фертильності необхідна спермограма. У клініці “Лада” це розгорнуте обстеження експертного класу з переглядом через 3 години. Її проводить лікар-ембріолог. Спеціаліст аналізує показники вручну, оцінюючи співвідношення здорових сперматозоїдів до клітин з дефектами за критеріями Крюгера. У нормі показник не нижче 30%.

  Як підвищити фертильність?

  Чоловіча репродуктивна система піддається корекції. При правильному підході до лікування вдається значно підвищити якісні показники спермі. У жінок неможливо збільшити оваріальний резерв, але можна підготувати організм до максимально ефективного використання наявного запасу.

  Із загальних рекомендацій для чоловіків і жінок: необхідно усунути фактори, що негативно впливають на цей показник. Потрібно відмовитися від шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя, дотримуватися правильне харчування. Важливо контролювати рівень стресу і обов`язково проходити профілактичний огляд у лікаря не рідше 1 разу на рік.

  Якщо протягом 1 року активного статевого життя без контрацепції вагітність відсутня, необхідно звернутися до лікаря-репродуктолога. Фахівець допоможе визначити причину безпліддя на основі зібраного анамнезу і результатів лабораторних досліджень. За результатами буде поставлений діагноз і призначено необхідне лікування. При відсутності важких факторів зниження фертильності, своєчасне лікування призводить до настання природної вагітності протягом 1 року з моменту початку терапії.

  Часто причиною проблем із зачаттям стають психологічні чинники. У такій ситуації допоможе репродуктивний психолог.

  У ситуаціях значного зниження фертильності є сенс вдатися до допоміжних репродуктивних технологій. До таких відносяться медикаментозне лікування, контрольоване зачаття, внутрішньоматкова інсемінація або екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ).

  Тим, хто хоче зберегти свої шанси на успішну вагітність в майбутньому (відкладена вагітність, майбутні операції або онкотерапії), рекомендується заморожування яйцеклітин і сперматозоїдів. Ця технологія дозволяє зберегти статеві клітини на будь-який термін без втрати їх фертильності.

  Запишіться на консультацію лікаря уролога-андролога, щоб дізнатися, як підвищити плодючість у чоловіка і поліпшити шанси на здорову вагітність у жінки.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]