вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Розуміти свій місячний цикл або як “подружитися” зі своєю фертильністю

  Розуміти свій місячний цикл або як "подружитися" зі своєю фертильністю

  Одним з найважливіших моментів у фізіології жінки є щомісячний цикл.
  Знання того, як відстежити свій менструальний цикл, важливо з багатьох причин. Наприклад, ви дізнаєтеся свій природний “ритм”, і наступ місячних не буде для вас щомісячним сюрпризом. Ви також зможете обчислити більш ймовірні дні для вагітності. Крім того, ви зможете помічати емоційні і фізіологічні зміни і коливання.
  Пропонуємо для розгляду цикл невеликих статей, які допоможуть вам розуміти свій місячний цикл, як правильно відстежувати овуляцію, які чинники впливають на фертильність і т.п.

  Перша фаза менструального циклу

  Коли Ви знаєте свій менструальний цикл, ви збільшуєте свої шанси завагітніти. Перша фаза починається з кров`яних виділень протягом перших кількох днів. Ваше тіло виробляє гормони, один з яких — фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), який дозволяє клітинам вашого оваріального резерву рости. Між другим і 14м днями ФСГ також стимулює продукцію естрогену гранулезнимі клітинами фолікулів яєчника. Зросла концентрація естрогену, в свою чергу, стимулює зростання ендометрію, що важливо надалі для імплантації ембріона. Крім ФСГ, під час цієї фази починає підвищуватися концентрація лютеїнізувального гормону (ЛГ). Ці зміни і викликають формування одного домінантного фолікула, тоді як інші стають атретіческіх (припиняють свій розвиток / зростання).

  Розуміти свій місячний цикл або як "подружитися" зі своєю фертильністю

  Що відбувається протягом овуляції

  В середньому менструальний цикл триває 28-35 днів. Овуляція зазвичай відбувається в проміжку від 11 до 21 днів вашого циклу. ЛГ і ФСГ підвищується ще значніше протягом 24-36 годин, що призводить до розриву фолікула і звільнення яйцеклітини. У той же час, ваш цервікальний канал стає більш слизових, щоб допомогти сперматозоїдам дістатися до яйцеклітини.

  На все свій час

  Жінки народжуються з великою кількістю яйцеклітин (від 1 до 2 млн яйцеклітин). Однак протягом свого життєвого шляху, під час овуляції залучається близько 300-400 яйцеклітин. Зазвичай, з дозріваючих фолікулів вивільняється по одній яйцеклітині щомісяця. Яйцеклітина подорожує по одній з фаллопієвих труб, яка з`єднує матку з яєчниками. Якщо відбувається синхронізація, то сперматозоїд запліднює яйцеклітину на шляху до матки. Якщо запліднення не відбувається, яйцеклітина гине. Сперматозоїди можуть жити протягом 3-5 днів, тому знання процесу овуляції можуть допомогти вам і вашому партнерові в плануванні зачаття.

  Розуміти свій місячний цикл або як "подружитися" зі своєю фертильністю

  Відстеження фертильних днів

  Загалом, найвищий шанс для зачаття є випадку, коли статевий контакт відбувається за 1-2 дні до овуляції. Якщо в середньому ваш цикл триває 28 днів, відрахуйте 14 днів від дня, коли ви очікуєте свої наступні місячні. Тобто планування статевого акту на 12-14й дні. Пам`ятайте, що заняття сексом щодня можуть знизити кількість сперми у чоловіка. Ваш цикл може бути коротше або довше, тому важливо завести собі електронний або online калькулятор місячних.

  Пам`ятайте, що овуляція в вашому циклі може наступати не на 14-й день (особливо в разі наявності патологій репродуктивної системи). Щоб дізнатися точну дату овуляцію зверніться до репродуктолога. Ви можете звернутися до фахівців Клініки «Лада», щоб вам правильно вирахували цикл.

  Розуміти свій місячний цикл або як "подружитися" зі своєю фертильністю

  Відстеження овуляції по температурі тіла

  Після того, як яйцеклітина вивільнилася, виробляється гормон Прогестерон для трансформації ендометрію в матці. Це приводиться до підвищення базальної температури. Поетові, вимірювання температури термометром щоранку, перед тим як встаєте з ліжка може допомогти вам з`ясувати чи є у вас овуляція. Цей спосіб є дуже легким, але не найефективнішим для простеження овуляції.

  Базальна температура — це температура тіла, виміряна в прямій кишці.

  Правила вимірювання 

  • БТ вимірюється приблизно о 7 годині ранку, не встаючи з ліжка. Час вимірювання не повинно відрізнятися більш ніж на 30 хвилин.
  • Градусник вводиться в ректальний отвір на 5-10 хвилин.
  • Бажано використовувати звичайний медичний градусник.

  Відстеження овуляції за концентрацією гормонів

  Сплеск гормону Лютеіна призводить до того, щоб яєчники випустили яйцеклітину. Зазвичай сплеск відбувається за 36 годин до того, як яйцеклітина буде випущена. Використовуйте спеціальні тести для визначення рівня ЛГ. Вони допоможуть Вам визначити точний день овуляції. Такі тести Ви можете купити в будь-якій аптеці. Ви можете провести тест за 1-2 дні до очікуваного сплеску для точного визначення. Рекомендуємо вам завжди перевіряти результати у лікаря (бо тести можуть давати помилкові результати).

  Остання фаза вашого місячного циклу

  Протягом другої половини вашого менструального циклу підвищується концентрація прогестерону. Він допомагає підготувати ендометрій для імплантації заплідненої яйцеклітини. Якщо ж яйцеклітина не запліднена і не імплантована, вона розпадається, рівень прогестерону падає. Через 12-16 днів яйцеклітина разом з кровотечею і відторгненням ендометрію виходить з порожнини матки. Цей процес і називається — менструацією. Зазвичай процес доїться від 3 до 7 днів.

  Вплив ваги на фертильність

  Якщо у вас є зайва вага, або у вас діагностовано ожиріння, втрата ваги може збільшити ваші шанси завагітніти. Дослідження показали, що у тих жінок, індекс маси тіла (ІМТ) яких був вище норми шанс завагітніти вдвічі менше, ніж у тих жінок, ІМТ яких був в межах норми. Зниження маси тіла в межах 5-10% може серйозно поліпшити процес овуляції і ймовірність завагітніти. Ожиріння негативно впливає на фертильність і зниження тестостерону у чоловіків.

  Розуміти свій місячний цикл або як "подружитися" зі своєю фертильністюРозуміти свій місячний цикл або як "подружитися" зі своєю фертильністю

  Вплив віку на ваші шанси 

  Широко відомий факт, що фертильність з віком знижується, особливо після 35-ти років. Це також знижує ймовірність успішного лікування різними репродуктивними технологіями. Експерти рекомендують звертатися до лікаря вже після 12 місяців безрезультатних спроб завагітніти (до 35 років), тим жінкам, яким за 35 років вже через 6 місяців.

  Зниження фертильності у чоловіків з віком

  Дослідження показують, що кількість сперматозоїдів і їх рухливість знижується у чоловіків з віком, як і сексуальна функція. Однак, не вік основної «камінь спотикання», який робить чоловіка занадто віковим батьком для дитини. Якщо Ваш партнер набагато старше вас, необхідно звернутися до лікаря для того, щоб дізнатися про можливості збільшення шансів завагітніти.

  Як чоловік може поліпшити свою фертильність

  • Уникнення надмірного вживання алкоголю і тютюну;
  • Підтримка ваги в межах нормального показника ІМТ і збереження достатньої фізичної активності.
  • Збалансована і раціональна дієта.
  • Утримувати тестикули (яєчка) в прохолоді — не брати тривалі гарячі ванни, не перебувати довго в парильні, саунах. Все це може негативно відбитися на кількості сперматозоїдів.

  Розуміти свій місячний цикл або як "подружитися" зі своєю фертильністю

  Лікування безпліддя

  Причиною безпліддя може стати велика кількість чинників. Першою сходинкою до лікування – є діагностика безпліддя у  вас і вашого партнера.

  Лікування безпліддя може охоплювати лікування медичними препаратами для стимуляції овуляції, або запліднення in-vitro (тобто шляхом ДРТ). Допоміжні репродуктивні технології використовують отримані під час пункції яйцеклітини жінки, які запліднюються поза маткою, а потім імплантуються назад з «знайоме середовище».

  Як діє домашній тест на вагітність

  Домашній тест на вагітність розрахований на перевірку «гормону вагітності», який знаходиться в сечі. Такий гормон називається ХГЧ (Хоріонічний гонадотропін). Його вироблення починається як тільки запліднюється яйцеклітина і закріплюється в матці. Деякі з тестів можуть визначити вагітність навіть раніше ніж 5 днем ​​після запліднення.

  Ознаки вагітності

  Зараз, у зв`язку з широким впровадженням в акушерську практику УЗД-діагностики ознаки вагітності, описані в класичних підручниках по гінекології та акушерства вже не такі значущі. Всі ознаки, що дозволяють діагностувати вагітність, ділять на приблизні (сумнівні), ймовірні і перевірені. Вони можуть бути засновані на суб`єктивних або об`єктивних даних.

  До сумнівних ознак вагітності відносяться ті, які засновані на суб`єктивних даних:

  • Блювота або нудота (особливо в ранкові години), зміна апетиту або харчових пристрастей
  • Виникла непереносність деяких запахів
  • Порушення функцій нервової системи (сонливість, часті зміни настрою, запаморочення, нездужання, дратівливість)
  • Прискорене сечовипускання
  • Нагрубання молочних залоз, їх підвищена чутливість
  • Зміна пігментації шкіри на обличчі, в області сосків, по білій лінії живота
  • Поява рубців (смуг) вагітності на молочних залозах, стегнах, шкірі живота
  • Збільшення живота в об`ємі

  Розуміти свій місячний цикл або як "подружитися" зі своєю фертильністю

  Не дарма ці ознаки є сумнівними, адже крім вагітності, ці ознаки можуть проявлятися при деяких фізіологічних станах. Остаточну відповідь про вагітність ви зможете отримати у фахівця. У Клініці «Лада» ви можете отримати повний спектр послуг з визначення вагітності.

  Розуміти свій місячний цикл або як "подружитися" зі своєю фертильністю

   

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]