вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Психосоматика репродуктивних проблем

  Психосоматика репродуктивних проблем

  Давньогрецький філософ Платон ще в V ст. до н.е. вважав, що здоров`я тіла невіддільне від душевного, і займаючись зціленням фізичних недуг необхідно також приділяти увагу психологічним аспектам.

  З часів зародження психосоматичної медицини пройшло вже більше двох тисячоліть. У XIX-XX ст наука про соматичних захворюваннях активно продовжила свій розвиток і досі кожен, хто намагається позбутися від фізіологічних порушень, може покладатися на її принципи.

  Сучасна наукова література ХХ-XXI ст, авторами якої стали психологи, філософи, науковці та дослідники, говорить про те, що розвиток і виникнення практично всіх соматичних захворювань, має прямий вплив від психічного здоров`я та особливостей емоційної особистості людини.

  Всі хвороби від нервів

  Напевно кожна людина помічав, що після переживань або душевних мук може різко погіршитися стан здоров`я і проявитися маса фізичних недуг. Досвідчений лікар, уважно вислухавши пацієнта, напевно дасть направлення на консультацію психолога – це буде правильним рішенням, тому що фізичне здоров`я знаходиться в прямому зв`язку з нашим психологічним станом.

  Як вони пов`язані, яким чином психологічний настрой впливає на порушення жіночої та чоловічої репродуктивної функції, читайте далі.

  Психосоматика хвороб

  Значення слова “психосоматика” пояснюється дуже просто, воно складається з двох частин, де “психо” – означає душу, а “сома” – тіло. Вивченням психосоматичних захворювань займаються психологи, філософи і інші фахівці мають пряме відношення до цього напрямку.

  Згідно принципів психосоматичної медицини, причиною функціональних розладів (таких, що не пов`язані з органічними ураженнями) в переважній більшості випадків є або гостра стресогенних ситуація, або тривалий згубний вплив психологічних чинників на емоційний стан людини. Такі дії здатні надавати зміни в психофізіологічному рівновазі, що тягне за собою порушення роботи окремих органів або організму в цілому.

  Сьогодні психосоматическая медицина виділяє специфічні психологічні чинники, які впливають на порушення кожної з систем життєзабезпечення, в тому числі репродуктивної.

  Психосоматика порушень репродуктивної системи

  Для того щоб репродуктивні функції людини виконувалися належним чином, необхідно, щоб організм в необхідному для себе кількості витрачав фізичні та емоційні ресурси. Але в деяких випадках ресурсів стає недостатньо.

  Природа невблаганна – в несприятливих умовах зовнішнього середовища вижити має найсильніший. На дорослішання і розвиток дорослої особини витрачається чимало ресурсів, тому вона в природі має велику цінність. У зв`язку з цим, настання вагітності, період виношування і народження відкладається до такого циклу, коли це все стає можливим.

  Провівши численні дослідження, спостерігаючи за тваринами в дикій природі і в обмежених умовах, біологи помітили таку тенденцію:

  • Якщо в дикій природі білка вагітніє в неврожайний рік, то в переважній більшості випадків вагітність переривається. Убогість раціону викликає у гризунів тривожні стани, які в свою чергу запускають механізми гормональної регуляції, внаслідок чого переривається навіть настала вже вагітність.
  • Схожий механізм гормональної регуляції працює у тварин проживають в неволі – умови зоопарку часто сильно відрізняються від умов, які є у тварини в дикій природі, в зв`язку з цим можливість відтворювати потомство у таких тварин дуже ускладнена.

  Звичайно, людський організм набагато складніше, але тим не менш тривожні стани, як зовнішні, так і внутрішні заважають роботі репродуктивної функції.

  Говорячи про несприятливі зовнішні чинники не можна залишити без уваги успішне зачаття і народження дітей у вкрай несприятливих умовах: в тюрмах, концтаборах, у воєнний час. Також всім знайома ситуація коли діти без проблем з`являються у тих, хто їх не хотів і не планував.

  Чому так виходить? Відповідь можна знайти у відповідному розділі психосоматичної медицини.

  Психологія репродуктивної сфери

  Психосоматическая медицина, вивчаючи питання порушень функціонування репродуктивної функції як у чоловіків так і жінок, виділяє кілька психологічних факторів, які можуть безпосередньо впливати:

  • Досвід з дитинства. Сюди відносяться всі материнської-дитячі відносини. Якщо такий досвід має несприятливі спогади, включав в себе безліч негативних емоцій, образ і тривог, то швидше за все в дорослому житті плануючи вагітність, жінки і чоловіки будуть на несвідомому рівні переживати ті ж почуття, що призведе до порушення роботи репродуктивної системи.
  • Досвід дорослішання. Сюди відносяться ранні розлуки з матір`ю, її депресивні стани після пологів, чи мала місце бути емоційна відстороненість, суперечливе ставлення до дитини і багато іншого. Також до досвіду дорослішання можна віднести прояв сексуальності в підлітковому віці у хлопчиків і дівчаток і ставлення їх батьків до цього процесу. Як реагували батьки на наступ менструацій у дівчинки і на полюції у хлопчика, як діти дізналися про сексуальні стосунки і їх ролі в житті людини.
  • Досвід перших відносин, як сексуальний так і партнерський. Чи був він вдалим, що не травмуючим.
  • Переймання сімейного сценарію. Діти дуже тонко відчувають коли їх поява або поява молодших братів і сестер викликало в родині негативні зміни. Можливо народження дітей потягнуло за собою погіршення якості життя, порушилися подружні стосунки між батьками, можливе народження дитини співпало з трагічними подіями. При цьому вкрай важливо, як вели себе батьки, бабусі і дідусі в такі моменти. Ненароком сказані слова про те, що народження дитини негативно відбилося на якийсь бік життя, може мати негативні наслідки.
  • Досвід взаємодії з іншими дітьми. Дуже часто ставлення батьків до старших дітей змінюється, коли в житті з`являються молодші. Брак уваги, зміна материнського відносини до старшого можуть в майбутньому викликати внутрішнє відчуття тривоги, яке буде заважати зачаття, виношування і народження дитини.
  • Досвід втрат. Коли дитина або дорослий зіткнувся в житті з досвідом втрати дитини, вагітності, органів і т.д.
  • Зовнішні чинники дорослого життя, такі як: невпевненість у партнері, місце роботи у життя, напружені відносини і т.д. також відіграють важливу роль.

  Кожен з цих факторів може призвести до порушень репродуктивної функції, при цьому людина як правило не усвідомлює, що пережив ту чи іншу травму і що вона зробила на нього такий вплив.

  Сьогодні багато проблем фізіології можна вирішити за допомогою сучасних технологій в медицині, проте якщо не прибрати емоційний фактор, спроби можуть не увінчатися успіхом.

  Як позбутися від емоційних причин

  Позбутися від емоційних установок, які впливають на порушення роботи репродуктивної сфери, допомагає психолог, який має відповідну спеціалізацію.

  • Проводиться діагностика несвідомого досвіду в сфері материнства. Всі проблеми витягуються до свідомості, що призводить до їх вирішення. Таке усунення тривог знаходяться в несвідомому, значно знижує їх вплив на фізичне здоров`я.
  • Відбувається коригування цілей, як у чоловіків, так і жінок. Спеціаліст допомагає пацієнтам знайти необхідні психологічні ресурси, які допомагають підготуватися до народження дітей.
  • Якщо в житті був присутній досвід втрат, то його обов`язково необхідно опрацьовувати, навіть якщо людині здається, що все пережито і забуте. Організм людини, піклуючись про емоційний здоров`я дуже часто “ховає” переживання в несвідоме. Це добре на етапі самої втрати, але в майбутньому призводить до фізіологічних порушень в організмі.

  Позбавлення від емоційної ноші, що заважає зачаттю, в поєднанні з новітніми технологіями репродуктивної медицини дають приголомшливі результати про які раніше можна було тільки мріяти.

  У нашій клініці кожен може отримати як індивідуальну, так і сімейну психологічну консультацію. Фахівці центру розробляють особисту для кожної ситуації програму, яка дозволяє коригувати емоційний стан людини, що доповнюючи медичні призначення, такі як процедура ЕКЗ, значно підвищує шанси на щастя материнства і батьківства.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]