вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Можливості репродуктивної клініки в лікуванні азооспермії

  Можливості репродуктивної клініки в лікуванні азооспермії

  За останні кілька років кількість пар, що мають проблеми із зачаттям, значно зросла. Все більше чоловіків, які страждають на безпліддя, отримують діагноз «азооспермія», їх кількість зросла до 20%. Азооспермія — порушення сперматогенезу, що характеризується відсутністю сперматозоїдів в складі насінної рідини. Залежно від причин розрізняють обструктивну і необструктивну азооспермію.

  Азооспермія супроводжується неможливістю зачаття природним шляхом, а в деяких випадках — і за допомогою допоміжних репродуктивних технологій. Азооспермія діагностується в процесі обстеження репродуктивного статусу чоловіки (УЗД, біопсії яєчка, визначення рівня гормонів, спермограми). При обструктивній азооспермії потрібно мікрохірургічне відновлення прохідності сім`явивідних шляхів; при секреторній формі патології — проведення стимулюючої гормональної терапії. У разі неможливості природного зачаття вдаються до використання ЕКО (ІКСІ).

  Патологія сперми, у тому числі азооспермія, завжди є відображенням негаразду чоловічого репродуктивного здоров`я, тому основні зусилля фахівців повинні бути спрямовані на виявлення та усунення причин даного стану.

   

  Фізіологія і порушення сперматогенезу

  Сперматогенез — процес освіти і дозрівання чоловічих статевих клітин починається в пубертатному періоді і триває до глибокої старості. Освіта сперматозоїдів відбувається в звивистих сім`яних канальцях яєчок і включає три послідовні фази: проліферацію сперматогоній, мейоз і спермогенез. Найбільш активно цей процес протікає при температурі 34 ° С, що забезпечується анатомічним розташуванням яєчок в мошонці, поза черевної порожнини. Остаточне дозрівання сперматозоїдів відбувається в придатку яєчка.

  Тривалість повного циклу сперматогенезу у чоловіків становить приблизно 73-75 днів. Різного роду несприятливі фактори можуть порушувати процес утворення і дозрівання сперматозоїдів, приводячи до різних форм патоспермії, найбільш частими серед яких є:

  • Олігозооспермія — зниження кількості живих сперматозоїдів (ме неї 20 млн. В 1 мл еякуляту),
  • Астенозооспермія — наявність менше 50% сперматозоїдів з рухом 1 типу (прогресивного лінійного) і 2 типу (повільного лінійного або прогресивного нелінійного ) або менше 25% сперматозоїдів з рухом 1 типу. Кількість і форма сперматозоїдів при цьому в нормі.
  • Тератозооспермія — більше половини сперматозоїдів мають відхилення в будові головки і хвоста. Рухливість і кількість клітин не змінені,
  • Азооспермія — сперматозоїди в спермі відсутні. Детальна характеристика причин і форм азооспермії представлена ​​нижче.

  Можливості репродуктивної клініки в лікуванні азоосперміїПричини азооспермії

  З урахуванням причин виникнення азооспермія може бути обструктівноїю, необструктивною (секреторною) і тимчасової.

  В основі обструктивної форми азооспермії лежить непрохідність сім`явивідних шляхів, в результаті чого сперматозоїди не можуть потрапити в еякулят. При цьому чоловічі статеві клітини утворюються в достатній кількості, мають нормальну морфологію і рухливість. Причинами, що приводять до обструктивної азооспермії, можуть бути вроджені аномалії (аплазія сім`явиносних проток), запальні процеси (орхіт, епідидиміт, везикуліт, простатит), травми органів мошонки, варикоцеле, паховинно-мошонні грижі, стриктура уретри, операції на органах мошонки (вазорезекція, видаленням грижі, операції при гідроцелі) та ін.

  При секреторній (необструктивній) азооспермії спочатку порушується утворення сперматозоїдів в яєчках. Факторами, що викликають подібний стан, можуть служити двосторонній крипторхізм, епідемічний паротит, ускладнений орхоепідідіміта, пухлини яєчок, радіаційне опромінення, токсичний вплив солей важких металів і пестицидів.

  Порушення сперматогенезу за типом секреторною і обструктивної азооспермії може мати місце при гіпогонадизмі, муковісцидозі, цукровому діабеті, целіакії, пухлинах гіпофіза, травмах хребта, сифіліс та іншої патології. Тимчасова азооспермія характеризується минущими функціональними порушеннями з боку статевих залоз і може розвиватися на тлі гострих захворювань, стресів, прийому лікарських препаратів (стероїдних гормонів, антибактеріальних і протипухлинних засобів), частого відвідування саун і лазень. Тимчасове зниження виробництва сперматозоїдів відзначається у сексуально активних чоловіків при частих статевих актах.

  Симптоми азооспермії

  Основним специфічним симптомом азооспермії є чоловіче безпліддя. При цьому сексуальна функція у чоловіка може залишатися не порушеною. Решта клінічні симптоми, які супроводжують азооспермію, пов`язані з основним захворюванням. Так, при гіпогонадизмі у чоловіків визначається нерозвиненість вторинних статевих ознак: убоге оволосіння, статура за жіночим типом, гінекомастія. Секреторну азооспермію нерідко супроводжує гіпоплазія яєчок, мікропеніс, зниження лібідо, еректильна дисфункція. При різних формах обструктивної азооспермії чоловіка може турбувати дискомфорт, біль, набряк або припухлість мошонки. При пальпації визначаються яєчка нормальних розмірів і форми, а придатки яєчок збільшені за рахунок скупчення в ньому сперматозоїдів. Обструктивна азооспермія може супроводжуватися ретроградною еякуляцією.

  Діагностика азооспермії

  Причини і форма азооспермії можуть бути встановлені тільки фахівцями на підставі комплексного обстеження чоловічої репродуктивної системи. При зборі анамнезу уточнюється частота статевої активності і тривалість періоду безпліддя, перенесені захворювання, професійні шкідливості, спосіб життя пацієнта і інші фактори. При фізикальному огляді оцінюється тип статури, вираженість вторинних статевих ознак, стан зовнішніх геніталій. Для виключення патології чоловічих статевих органів проводиться УЗД органів мошонки, УЗД передміхурової залози, УЗД судин мошонки і ін. Важливими аналізами, що дозволяють судити про чоловічої фертильності в цілому і азооспермії зокрема, є спермограма і визначення рівня антіспермальних антитіл в крові. Дослідження гормонального статусу при азооспермії (тестостерон, пролактин, естрадіол, ЛГ, ФСГ) дозволяє судити про гіпоталамо-гіпофізарної регуляції діяльності статевих залоз. Для виключення ретроградного сім`явиверження проводиться постеякуляторний аналіз сечі. Диференціальна діагностика форм азооспермії сприяє проведенню біопсії яєчка.

  Лікування азооспермії

  У всіх випадках азооспермії лікування спрямоване на усунення причини, що викликала порушення чоловічої фертильності. Так, одним із шляхів вирішення проблеми обструктивної азооспермії є проведення реконструктивних операцій, що забезпечують відновлення прохідності сім`явивідних шляхів. Успішність відновлення фертильності після хірургічного усунення обструкції сім`явиносних шляхів становить до 35%. Для корекції ендокринних розладів, що призвели до секреторної азооспермії, призначається замісна або стимулююча гормональна терапія. За допомогою курсу лікування чоловічого безпліддя гормонального генезу в деяких випадках вдається домогтися появи сперматозоїдів в еякуляті. Якщо, не дивлячись на розпочате хірургічне та консервативне лікування азооспермії, вагітність у партнерки так і настає, на допомогу приходять допоміжні репродуктивні технології, найефективнішою з яких є ІКСІ. Для процедури екстракорпорального запліднення сперматозоїди отримують в процесі відкритої або аспіраційної біопсії з яєчка (TESA / TESE) або придатка яєчка (PESA, MESA). 

  Савчук Руслан Валерійович
  К.мед.н, лікар уролог-андролог вищої категорії

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]