вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Гіперстимуляція яєчників після пункції

  Гіперстимуляція яєчників після пункції

  Допоміжна репродуктивна медицина дає багатьом парам шанс стати батьками. У зв`язку з тим, що даний метод лікування досить молодий і для багатьох пар є невивченим, існує безліч міфів про його перебігу і наслідки. Так, наприклад, багато жінок не хочуть вступати в протокол побоюючись розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників. На сьогоднішній день ДРТ досягли того рівня, коли вплив на організм жінки мінімально і дана патологія розвивається в невеликій кількості випадків. Давайте розглянемо СГЯ докладніше.

  Що таке СГЯ?

  Синдром гіперстимуляції яєчників або СГЯ – це ускладнення суперовуляції, що застосовується в рамках протоколу послуги ЕКЗ або інших методів лікування безпліддя. Медикаментозна стимуляція може викликати неконтрольовану реакцію яєчників. У нормі у жінки дозріває один фолікул за цикл. Шляхом овариальной стимуляції можна збільшити це число. У рідкісних випадках при мультіфоллікулярном відповіді може розвинутися СГЯ. Детальніше розглянемо його протікання.

  Гіперстимуляція яєчників: симптоми і форми

  Ознаки синдрому проявляються протягом 3-10 днів після введення лХГ – ХГ. Препарат суперовуляції підвищує концентрацію гормонів, роблячи судинні стінки більш проникними. В результаті цього рідина, насичена білковими сполуками, може почати проникати в порожнини організму і накопичуватися там. Є різні стадії тяжкості синдрому. При легкої і середньої асцитичної рідина знаходиться в черевній області, при важкої випіт присутній в плевральній порожнині і околосердечной сумці.

  В результаті цього зміст крові в судинах знижується, вона починає згущуватися. Внаслідок серйозно зростає ризик виникнення тромбів. Системи організму перестають отримувати необхідну кровопостачання.

  Стимуляцію суперовуляції припускають різні протоколи терапії безпліддя: ЕКЗ, штучна інсемінація та ін. При цьому відомі природні випадки розвитку гіперстимуляції і без застосування спеціальних препаратів.

  Симптоми різняться в залежності від ступеня тяжкості синдрому.

  1. Легка. Яєчники збільшуються до 10 см. Жінка відчуває дискомфорт внизу живота: тяжкість, тонус, слабкий больовий синдром. Можливе невелике збільшення об`єму талії.
  2. Помірна. Яєчники збільшуються більше, ніж на 10 см. Відбувається більш помітне здуття живота. Болі в області внутрішніх статевих органів стають помітнішими. Збільшується обсяг живота і загальна маса тіла. У пацієнтки починаються розлади шлунково-кишкового тракту: нудота, блювання, діарея. УЗД реєструє стан асциту.
  3. Важка. Яєчники більше 12 см. Живіт сильно збільшений асцитом. Рідина у легких і перикарда утруднює дихання, погіршує серцебиття. Жінка відчуває слабкість, сухість у роті, запаморочення, страждає від сильних болів в животі. Також фіксуються зниження частоти сечовипускання і олігурія. Можуть спостерігатися болі в ногах.

  Якщо легка ступінь передбачає амбулаторне лікування, то при середній або важкої обов`язкова госпіталізація. У таких випадках необхідна крапельна терапія для запобігання зневоднення, а профілактичні заходи для попередження тромбів. У найважчих випадках лікування пацієнтку переводять в реанімацію.

  Існує дві форми СГЯ.

  1. Рання. Формується протягом тижня після пункції.
  2. Пізня. Ускладнення після пункції проявляється тільки через 7-10 днів.

  СГЯ і вагітність пов`язані. Пізня форма розвивається, коли плодове яйце починає виробляти свій ХГ. Тоді стан майбутньої матері погіршується. Якщо ж вагітність не настає, рання форма синдрому проходить приблизно за 3 дні до менструації.

  Профілактика СГЯ

  Репродуктолог вибирає протокол який максимально виключає ризики СГЯ при ЕКЗ (зменшення дозування гонадотропіну, вибір певних препаратів для стимуляції і тригера овуляції).

  Відмова від свіжого перенесення ембріонів, на користь перенесення в подальшому менструального циклу, стратегія “freeze all” (сегментація циклу ЕКЗ).

  Медикаментозна корекція стану пацієнтки в протоколі ЕКЗ і відразу після пункції.

  Небезпека виникнення серйозних ускладнень всього 1%. При цьому лікар, знаючи основні фактори ризику, може з впевненістю прогнозувати розвиток цього синдрому.

  Профілактика синдрому залежить і від дій майбутньої матері. Жінці потрібно чітко дотримуватися призначень і рекомендацій лікаря репродуктолога, стежити за своїм станом, інформувати свого лікаря про самопочуття.

  Для зниження ризику розвитку ускладнень рекомендується рясне пиття води без газу – 3-4 літри на добу і білкове харчування з відмовою від продуктів, що викликають газоутворення. Також деякий час після пункції слід дотримуватися статевий спокій і не допускати серйозних фізичних навантажень.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]