вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Статті >>

  Ендометріоз і як з ним боротись

  Ендометріоз і як з ним боротись

  Діагноз «ендометріоз» все частіше з`являється на сторінках історій пацієнтів. Щоб розібратися що ж це за хвороба, потрібно розуміти звідки вона бере початок. 

  Винуватець трагедії

  Внутрішню порожнину матки вистилає спеціальна тканина, яка називається ендометрій, дуже складна за структурою тканина з одною дуже важливою особливістю – вона надзвичайно гормонально чутлива. Ендометрій значно потовщується, стає більш багатим залозами і посиленим кров`ю в останній фазі менструального циклу під впливом жіночих статевих гормонів. Головне призначення ендометрія – створити умови для прикріплення заплідненої яйцеклітини до матки і її подальшого розвитку. Під час вагітності тканини ендометрія розростаючись, входять до складу плаценти і здійснюють доставку кисню і поживних речовин ембріону.

  З чого починається хвороба

  Всупереч бажанням природи не кожен менструальний цикл жінки закінчується вагітністю, тому ендометрій регулярно оновлюється. Під час менструації відбувається відторгнення ендометрію, клітини якого виводяться з організму жінки природним шляхом. Це в ідеалі, а в реальних умовах в деяких випадках відбувається інакше. Як саме клітини ендометрія проникають у навколишні тканини поки точно не з`ясовано, є кілька теорій, що пояснюють появу ендометріозу. Вважають, що можливий закид менструальної крові в черевну порожнину по маткових трубах, де клітини ендометрія прищеплюються і починають розростатися. Так починається зовнішній ендометріоз. Якщо клітини ендометрію потрапляють в м`язові шари матки і починають розростатися там – то виявляється внутрішній ендометріоз. Так само розрізняють генітальний (в межах матки і яєчників) і екстрагенітальний (поза статевої системи) ендометріоз. При попаданні в сприятливе середовище клітини ендометрія здатні розвиватися і утворювати тканини в абсолютно не призначених для цього анатомією місцях. Деякі вчені вважають причиною виникнення недуги порушення розвитку жіночого організму ще в утробі матері, де клітини ендометрія спочатку потрапляють «не в ті місця» і згодом розвиваються, інші грішать на ослаблення імунної системи нездатною впоратися з «порушниками». Також захворювання може викликати невдале хірургічне втручання, порушення гормонального балансу і безліч інших, можливо поки що не з`ясованих факторів. 

  Прояви «загадкової» хвороби

  Прояви різноманітні, однак є ряд характерних сімптомов. Болі турбують, як правило, внизу живота і виникають найчастіше перед або під час менструації. Через кілька днів після місячних біль стихає. Крім того, відзначається болючість під час статевого акту. Інші ознаки ендометріозу це рясні менструальні кровотечі – найчастіше більш темного кольору. Можлива поява згустків крові. Не виключені кровотечі в період між менструаціями. Після закінчення місячних виділення набувають слизовий характер. Нерідко порушується менструальний цикл. Ці симптоми ендометріозу у жінок є найбільш поширеними. Однак також можуть приєднатися інші ознаки ендометріозу: пригніченість, можливо, депресія, ендокринні розлади, порушення репродуктивних функцій і ін. Варто зазначити, що симптоми також залежать від локалізації патологічних вогнищ. Наприклад, при ураженні яєчників больові відчуття можуть відзначатися в паховій або поперекової області. При поширенні вогнищ на очеревину і ураженні параректальної клітковини болі локалізуються в тазової області і т.д. 

  Діагностика

  Характерний симптомокомплекс дозволяє запідозрити ендометріоз, але щоб підтвердити діагноз, потрібно провести ряд інструментальних досліджень. Причому з огляду на можливість розвитку ендометріозу поза органів жіночої статевої системи, наприклад, в плевральної порожнини, може знадобитися розширений комплекс обстежень. В основному для уточнення діагнозу буває досить провести: 

  Ендометріоз і як з ним боротись

  • Чрезвлагаліщное ультразвукове дослідження органів малого таза. На відміну від трансабдоминального, УЗД з вагінальним датчиком дає можливість розглянути найдрібніші зміни в матці, фаллопієвих трубах або яєчниках.
  • Гистероскопия. Дозволяє побачити дрібні вогнища в матці.
  • Гистеросальпингография. Виявляє зростання ендометрія в просвіті яйцевода, яке може викликати непрохідність маткової труби.

  Лапароскопія. Допомагає визначити осередки в області яєчників, маткових зв`язок і в малому тазу. Аналіз крові на СА-125 (маркер ендометріозу) використовують як допоміжний метод діагностики ендометріозу.

  Методи лікування ендометріозу

  Методи не такі різноманітні як його прояви і зупинити хворобу можна консервативним і хірургічним шляхом. Основою медикаментозного лікування є гормональна терапія, але крім неї жінці призначають протизапальні та седативні препарати, рекомендують змінити спосіб життя і підвищити загальний імунітет. З гормональних препаратів використовуються оральні контрацептиви, ВМС з гормонами, гестагенні препарати з похідними прогестерону, андрогени .Леченіе тривалий і проводиться під наглядом лікаря протягом 3-9 місяців і довше. При неефективності проведеної терапії іноді потрібно хірургічне втручання. Воно необхідне, якщо ендометріоз став причиною утворення спайок, поліпів і кістозних утворень. Молодим жінкам проводять органозберігаючі операції, під час яких видаляють вогнища, після чого показана гормональна терапія. Після курсу лікування проводиться ЕКО. При ендометріозі рекомендують якомога швидше завагітніти, щоб попередити розвиток рецидиву. Це пов`язано з тим, що при вагітності і в період лактації в матці не відбуваються циклічні зміни, що благотворно позначається на перебігу хвороби. Але слід враховувати, що в результаті дефектів слизової можуть виникати проблеми як при імплантації плідного яйця в матку, так і в період подальшого розвитку вагітності. Тому такі пацієнтки повинні перебувати під постійним лікарським контролем. Слід підкреслити, що для цієї категорії жінок ЕКО – часом єдина можливість стати мамою. На жаль, єдиної тактики ведення хворих з ендометріозом, які направляються на ЕКО, не існує. Так чи допомагає завагітніти при ендометріозі ЕКО? Світовий досвід говорить, що це можливо, і ймовірність висока, так що і цю неприємність можливо подолати на шляху до щасливого материнства.

  Більше інформації читайте тут .

   

   

   

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]