вул. Середньофонтанська, 19В

Пн-Пт 08:00-18:00

 • UA
 • ru
 • en

 • Записатися на прийом
  Головна >> Репродуктивна медицина >>

  Оваріальний резерв

  Оваріальний резерв

  ЩО ТАКЕ ОВАРІАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ?

  За останні 20 років медична галузь, яка займається питаннями репродукції, досягла значних успіхів. Це стосується насамперед розробки індивідуального підходу до виконання різних програм стимуляції овуляції та контролю розвитку фолікулів. Сучасні підходи до лікування безпліддя засновані на знанні фундаментальних основ фізіології репродуктивної системи жінки, які передбачають зниження репродуктивного потенціалу та здатності до зачаття зі збільшенням віку.

  Чому дуже важко стати матір’ю з певного віку, пояснює поняття «оваріальний резерв».

  Оваріальний резерв – це важлива частина репродуктивного потенціалу жінки, яка полягає в здатності яєчників забезпечувати зростання повноцінних фолікулів, що містять здорові, здатні до запліднення яйцеклітини.

  Є кілька значень поняття «оваріальний резерв»:

  1. Термін позначає кількість фолікулів, які потенційно здатні відповідати на стимулюючу дію гонадотропінів.
  2. Позначає весь запас ооцитів, невитрачених до цього вікового періоду і які містяться у фолікулах на всіх стадіях їхнього розвитку, зокрема і на примордіальній стадії (початковій).

  Розрізняють 4 стадії розвитку фолікулів:

  •     Примордіальна (нульова) стадія. Примордіальні фолікули – це ті фолікули, які утворюються на ранньому етапі вагітності ще задовго до народження (їхня загальна кількість перед пологами становить близько 2 мільйонів штук).

   

  •     Преантральна (первинна) стадія. Примордіальні фолікули повільно перетворюються на преантральні. Перетворення першої «порції» (близько 10 штук) примордіальних фолікулів на преантральні відбувається під час статевого дозрівання. До цього моменту кількість усіх фолікулів знижується з 2 мільйонів до 300 тисяч через апоптоз (запрограмовану самим організмом загибель клітин).

   

  •     Антральна (вторинна) стадія. На цьому етапі відбувається виділення естрогенів у фолікулярну порожнину. Починається різке зростання фолікула.

   

  •     Преовуляторна (третинна) стадія. Яйцеклітина в фолікулі розташовується на яйценосному пагорбі. Такий фолікул вважається практично дозрілим.

  Подальший розвиток фолікула: за 24 години до овуляції виробляється велика кількість естрогену, в результаті зростає рівень лютеїнізуючого гормону, який є пусковим механізмом овуляції. В процесі овуляції в стінці фолікула утворюється випинання, яке при терті викликає розрив та вихід яйцеклітини з фолікула. Якщо яйцеклітина не має пошкоджень, то при зустрічі зі сперматозоїдом може настати вагітність.

  У яєчниках на момент встановлення менструальної функції знаходиться близько 300 тис. фолікулів. У середньому 400 ооцитів овулює за весь репродуктивний період жінки.

  До овуляції доходять лише деякі – тільки найкращі.

  Реалізація максимальної кількості яйцеклітин біологічно запрограмована саме на третє десятиліття життя. Життєво важливий запас ооцитів безпосередньо позначається на здатності жінки до зачаття, тому її репродуктивний потенціал багато в чому залежить саме від оваріального резерву. Згідно зі статистикою, більшість жінок 20-30 років здатні самостійно зачати дитину, з 30 років починається прискорене виснаження оваріального резерву жінки, досягаючи найбільшого піка в 35-37 років. До 40 років залишаються фертильними лише 50% із них, а після 43 років майже всі втрачають здатність до зачаття, якщо навіть менопауза ще не настала — у зв’язку з вичерпанням оваріального резерву. У зв’язку з цим приступати до лікування безпліддя необхідно за допомогою сучасних методів, що довели свою ефективність у швидкому та успішному досягненні вагітності.

  Отже, вік пацієнтки – найважливіший фізіологічний фактор, який визначає її оваріальний резерв. Яєчник, що є свого роду біологічним годинником, грає головну біологічну роль та забезпечує функціональність і збереження репродуктивної системи.

   

  ВІК І ОВАРІАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ

  В біологічному відношенні старіння універсальне та неминуче.

  Взаємодія між генетичними факторами та різними впливами навколишнього середовища визначає швидкість старіння репродуктивної системи. Пізній репродуктивний період передує менопаузі, в ньому відбувається прогресуюче зниження функції яєчників. Клінічно цей період означає зміну інтервалів між менструальними циклами, біологічно характеризується зниженням фертильності, а ендокринологічно – пригніченням функції яєчників. Людина віком 40-50 років має спеціальний механізм, який D.Keefe (1998 р.) називає феноменом «репродуктивного альтруїзму», він забезпечує здатність зачаття у віці, коли ще здорова і молода жінка здатна повноцінно подбати про своє потомство.

  Лікарі клініки репродуктивного здоров’я «Лада» консультують та проводять лікування безпліддя у жінок – здебільшого уникають ситуацій, що віддаляють використання методів відновлення природної фертильності та своєчасно рекомендують процедуру ЕКЗ.

  Які причини зниження оваріального резерву яєчників?

  •     Природна вікова причина: прогресивне зменшення фолікулів у процесі життя та регулярних овуляцій.
  •     Після повної витрати яйцеклітин настає період менопаузи та клімаксу. З кожним роком життя падає якість ооцитів та зростає кількість хромосомних та інших генетичних патологій у яйцеклітинах.
  •     Генетичні фактори.
  •     Спадково визначено індивідуальний запас яйцеклітин. Саме тому деякі жінки менструюють і здатні завагітніти до 50 років, а у деяких у віці після 30 років починається менопауза та клімакс.
  •     Медичне втручання.
  •     Всі хірургічні операції на яєчниках та органах статевої системи жінки: матці, маткових трубах, яєчниках.
  •     Вплив токсинів.
  •     З токсичних впливів насамперед мають значення лікарські препарати. Але не менш важливий вплив мають і шкідливі зовнішні чинники середовища та харчування.
  •     Паління жінок.
  •     Встановлено, що паління веде до зниження оваріального резерву та ранішого настання клімаксу у жінок.
  •     Деякі аутоімунні захворювання (аутоімунний тиреоїдит, цукровий діабет та ін.).

  Для оцінки оваріального резерву на 2-3 день менструального циклу визначається:

  1. Рівень статевих гормонів (фолікулостимулюючий гормон).

  Вік є маркером якості ооцитів, а рівень ФСГ – маркер власного фолікулярного резерву.

  1. Підрахунок кількості та оцінка діаметра антральних фолікулів при УЗД.

  Ультразвукова діагностика може визначити, чи правильно у вас відбувається процес утворення фолікулів. УЗД необхідно проводити на певний день циклу, можливо, кілька разів, щоб виключити помилку. Після підтвердження діагнозу лікар повинен призначити лікування залежно від порушень фолікулогенезу, основною метою якого є стимуляція овуляції та нормалізація гормонального фону жінки.

  1. Визначення об’єму яєчників методом трансвагінального УЗД.

  Передбачається, що зменшення об’єму яєчників та базального числа малих антральних фолікулів не тільки дозволяє прогнозувати адекватність відповіді на стимулятори суперовуляції, а й об’єктивно відображає дійсне кількісне зменшення фолікулярного резерву, що утворюється примордіальними фолікулами.

  1. Визначення антимюллерового гормону в крові – вказує на репродуктивний потенціал жінки.

  Рівень АМГ чітко корелює з числом антральних фолікулів, з величиною пулу примордіальних фолікулів та знижується з віком. Для прогнозування відповіді яєчників на стимуляцію у ДРТ використовують рівень АМГ.

  Узагальнення клінічних, біохімічних та ультразвукових характеристик дозволило сформулювати уявлення про показники нормального, зниженого та високого оваріального резерву, які можна розглядати як прогностичні фактори для оцінки реакції яєчників у відповідь на індукцію (стимуляцію) овуляції програм ЕКЗ.

  Отже, час, відведений жінці для того, щоб мати потомство, обмежений. У всіх жінок цей час є різним. При вирішенні питання про те, чи маєте Ви ще час на кар’єру або треба терміново вагітніти, необхідно здати аналіз на оваріальний резерв яєчників. Зробити це завжди можна у нашій клініці «Лада».

   

   

   

   

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Клиника репродуктивного здоровья "Лада"
  ул. Среднефонтанская, 19В, ЖК «Чудо-город» 65039 Украина, г.Одесса
  (0482) 373747, [email protected]